Początek mojej przygody z pizzą włoską.

moja pizzaChciałbym się podzielić moimi doświadczeniami, związanymi z pieczeniem pizzy.

Próbowałem różnych przepisów na ciasto, lecz za każdym razem wychodziła inna - jak nie za małe brzegi to za twardy spód, jak nie kwadratowa to za cienka itd.

Zacząłem niedawno swoją przygodę z pieczeniem pizzy, jak to nazywam w stylu "neapolitańskim", czyli nie taką z piekarnika na grubym cieście z 50 składnikami :) Od samego początku stosowałem mąkę typu 00. Na początku była to mąka Basia "00". Tak jak szybko ją kupiłem w supermarkecie, tak szybko odłożyłem ją do szafy. Ciasto w ogóle nie było elastyczne, a podczas jego wyrabiania zasadniczo niczym się nie różniło się od ciasta zrobionego z klasycznej mąki. Postanowiłem więc "zainwestować" w mąkę włoską Divella, o dość krótkim czasie wzrostu, jak się okazało była to dobra inwestycja.

 

Kolejnym etapem był zakup piecyka elektrycznego Optima Electra Napoli, nie jest to żadna reklama - kupiłem taki bo podobał mi się jego design, parametry i layout e-sklepu :) Czytałem różne opinie, na jego temat, np. że grzałka jest umieszczona zbyt nisko, przez co bardziej wyrośnięte brzegi pizzy mogą zostać przypalone, ale jak dla mnie jest to nawet zaleta, ponieważ góra pizzy w krótkim czasie nabiera złotego koloru, brzegi ładnie wyrastają, a spód pizzy nie robi za się twardy. Same składniki nakładam dopiero po chwili pieczenia tak aby ser nie zrobił się skorupkowaty.

 

Ostatni przepis, z którego skorzystałem pochodzi właśnie z tego portalu.

Ciasto:

  • Mąka 00: 480 g
  • Woda: 310-315 g 
  • Drożdże: 1,2 grama - moja waga jest w stanie odmierzyć tylko do ok. 3 g, więc przekroiłem kostkę jeszcze raz na pół.
  • Sól: 10 g - osobiście dodałbym ok. 5-7 g soli więcej.

 

Sposób przygotowania:

Przepis zalecał przesianie mąki przed wymieszaniem z wodą. Wcześniej tego nie robiłem, więc spróbowałem. Nie wiem czy był to efekt "placebo", ale ciasto wydawało się bardziej puszyste, miękkie i delikatne. 

Ciasto leżakowało trochę dłużej niż w podanym przepisie, u mnie było to ok 8 h w temperaturze pokojowej. W poprzednich przepisać trzymałem pojemniki z ciastem w lodówce (jest to po prostu wygodniejsze czasowo, nie trzeba robić ciasta z rana, żeby było gotowe na popołudnie/wieczór tego samego dnia)

Każdą kulkę włożyłem do plastikowego pojemnika, jak się okazało pojemniki były za małe, ciasto przykleiło się do boków pojemnika, ciężko było szpachelką je wyjąć przez co kształt kulki zamienił się w kwadratowy "placek". Przed uformowaniem ciasta, przełożyłem do pojemnika z mąką, próbując przywrócić kształt kulki. 

Z tego co udało mi się zaobserwować, ciasto leżakowane w temperaturze pokojowej jest zdecydowanie lepsze, brzegi są ładnie wyrośnięte, wewnątrz lekkie puszyste, środek pizzy delikatnie opadający, spód lekko chrupiący - nietwardy. (Oczywiście są to tylko moje, subiektywne odczucia i wrażenia smakowe)

 

Składniki:

  • Mozzarella di bufala campana DOP (akurat był Włoski tydzień w Biedronce)
  • Parmezan to podsypania bezpośrednio na sos
  • Do sosu użyłem puszki włoskich całych pomidorów Cirio, dodając kilka listków świeżej bazylii i delikatnie zblendowałem całość tak, aby nie zrobił się wodnisty sos.

 

Podsumowanie:

Przepis podany na portalu jest bardzo dobry i na pewno będę z niego korzystać. Do kolejnych zmagań z ciastem idealnym, postanowiłem kupić typową mąkę do pizzy neapolitańskiej o dłuższym czasie wzrostu i tym też chciałbym się podzielić w najbliższym czasie.

Poniżej zamieściłem małą foto relację mojej ostatniej pizzy.

Komentarze

Patrząc na przekrój widać, że brzegi ładnie wyrosły a skórka jest cienka i delikatna. Mam nadzieję, że pizza smakowała. Zdaję sobie sprawę, że ciasto było dość rzadkie i na początku trochę trudno nad nim zapanować. Też miałem z tym problemy, ale podpatrzyłem co nieco na Youtube i teraz idzie mi znacznie lepiej. Był nawet taki film, w którym narysowano na krawędzi ciasta czarne linie, aby lepiej zobrazować jego zachowanie. Niestety nie mogę go ponownie odszukać. W każdym razie trzymam się zasady, by zanadto nie wymęczyć ciasta podczas formowania.
Szczególnie należy uważać, aby nie "zamykać" mąki w środku. Później w takich miejscach tworzą się rozwarstwienia i pęknięcia co w efekcie daje bardzo nierówną powierzchnię.
Jeśli chodzi sól, to ma Pan rację, że to niewielka ilość i można dać więcej. Dla mnie wystarcza, bo uważam na ciśnienie. Z podanej ilości mąki wychodzi też nieduża pizza, dostosowana do mojego piecyka G3Ferrari. Gdy zrobię większą, nie dopieka brzegów - na krawędziach powstaje taki jasny pierścień, jak w pączku. Piekąc w piecu daję 220 gramów mąki na jedną pizzę, dlatego też w przepisie staram się podawać składniki w procentach, bo każdy sobie łatwo przeliczy.
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami.

Pozdrawiam

Pizza wyszła dobra. Teraz będę próbować ten sam przepis z mąką "5 stagioni".
Znalazłem film na którym widać, że ciasto po wyjęciu z pojemnika też nie ma idealnego kształtu, lecz finalnie wychodzi bardzo ładnie także zatem musi być to jedynie kwesta wprawy, oczywiście też samego ciasta. Następnym razem na pewno użyję większego pojemnika tak aby szpachelka nie wadziła o ścianki pojemnika podczas wyjmowania ciasta.
Cały czas mnie jednak zastanawia w jaki sposób wychodzą tak ładnie wyrośnięte, "bąblowe" brzegi jak na filmie poniżej, oczywiście nie liczę na taki efekt z piecyka elektrycznego chociaż sam nie wiem...

https://www.youtube.com/watch?v=s4lL5I-UYbk

Pozdrawiam

Sądzę, że efekt jest jak najbardziej do uzyskania, choć muszę przyznać, że porównując z piecykiem elektrycznym ciasto w piecu chlebowym zwiększa objętość trochę bardziej.
Wydaje mi się, że bardzo duży wpływ ma tutaj odpowiednie uformowanie samego ciasta. Proszę zwrócić uwagę, że palce pizzaiolo nigdy nie naciskają krawędzi placka. Jakakolwiek ingerencja kończy się ok. 2 cm od jego brzegów. Nawet podczas rozciągania wyraźnie widać, że brzegi są chronione przed zgnieceniem. Zaobserwowałem to na wielu filmach, niezależnie od technik rozciągania i szybkości. Sądzę, że takie działanie pozwala zachować nienaruszoną strukturę pęcherzyków z dwutlenkiem węgla (po przejechaniu wałkiem wszystko tam pęka, gaz się ulatnia i mówiąc kolokwialnie: jest po ptokach).
Gdy umieścimy pizzę w piecu, temperatura powoduje wzrost ciśnienia w nienaruszonych pęcherzykach, co skutkuje zwiększeniem ich objętości i ciasto błyskawicznie wyrasta.
Oczywiście wiele też zależy od jego podatności na rozciąganie. Jeśli jest rzadsze, to już niewielkie zmiany ciśnienia CO2 wywołają widoczne efekty. Sprzyja temu również długa fermentacja, gdy struktura glutenowa przez wiele godzin pozostaje rozciągnięta, stając się przez to bardziej elastyczna.

Moim zdaniem tak to wygląda w teorii, trzeba to jeszcze wypróbować w praktyce :)
Jeśli nie mam racji, to może wypowie się jakiś fachowiec i wyprowadzi mnie z błędu.

Pozdrawiam

Teraz już jestem przekonany, że odpowiednie uformowanie samego ciasta ma decydujący wpływ na ładnie wyrośnięte brzegi.
Tym razem użyłem innej mąki, dedykowanej do pizzy Neapolitańskiej, "le 5 stagioni" rekomendowanej przez AVPN o czasie wzrostu 10-12h. Od razu rzuciło mi się w oczy bardziej lepka i lejąca się konsystencja ciasta podczas jak i po wyrobieniu. Dodam tylko, że ciasto podczas wyrabiania szybko po środku zrobiło się bardzo cienkie, widocznie trzeba jeszcze poćwiczyć przy samym wyrabianiu, ale przynajmniej wiem, żeby jak najmniej dotykać same brzegi.
W efekcie końcowym wyszła bardzo dobra pizza, brzegi ładnie wyrośnięte, bardzo cienkie i chrupiące, spód lepszy od poprzednich moich pizz. Może to był po prostu czysty przypadek, że pizza wyszła smaczna, może tym razem lepiej kontrolowałem piecyk.

Następnym razem spróbuję przygotować po 2-3 pizze, z 2 różnych mąk, żeby mieć bardziej dokładne porównanie.

Zdjęcia pizzy:
https://78.media.tumblr.com/e90ffef65bf77dbfdae4be73c512e601/tumblr_p5z…
https://78.media.tumblr.com/dd9c12cdf5d3de0505486fa70879f89e/tumblr_p5z…