Pytanie o podstawy budowy

Witam,
Ponieważ jestem toatalnym laikiem jesli chodzi o budownictwo, a budowa pieca będzie moją pierwszą konstrukcją w życiu :) dlatego mam parę pytań.
1) czysto techniczne, mam zamiar uzyć gotowej mieszanki do wylewki fundamentu a potem stropu, czy do wylania powierzchni w kwadracie o boku około 1,5 metra potrzebna mi będzie betoniarka ? czy wystarczy taczka i sprawne ręce do rozmiesznia mieszanki :)?
2) Do budowy samej kopuły chciałem użyć cegieł szamotowych, ale z odzysku, bo wychodzi dużo taniej. Zdaje sobie sprawę, ze takie cegły mogą być w różnym stanie i czy nie wpłynie to na funkcjonalność pieca ?
3) Jak policzyć ile cegieł szamotowych będe musiał przeznaczyć na budowę komory i kopuły łącznie ?
4) I teraz pytanie które może wydawać się dziwne, jaką mam pewność, że kupująć cegły szamotowe to s100 % szamot a nie np jakaś mieszanka. Nie wiem w ogóle czy istnieją takie mieszane cegły i czy szamot można łaczyć z innymi materiałami

Witam,

Betoniarka nie jest konieczna, wystarczy kastra budowlana, lub taczka - szczególnie gdy korzystamy z gotowej mieszanki. Trzeba się jednak liczyć z wysiłkiem.
Cegły szamotowe mogą być z odzysku. Na podstawę należy wybrać te, które nie mają ubytków, by uzyskać w miarę płaską powierzchnię. Chleb kładziemy bezpośrednio na cegłach i każda nierównośc będzie póżniej widoczna na jego spodzie. Cegły wyraźnie spękane najlepiej odrzucić, aby nie mieć w przyszłości problemów. Poza tym rozchodzenie się ciepła w takim materiale jest zaburzone. Można też rozważyć wykonanie podstawy pieca z nowych cegieł, a kopuły z rozbiórkowych. Początkowo tak miałem zrobić gdyż dostałem trochę cegieł za darmo. Ostatecznie jednak uznałem, że piec będzie mi służył przez wiele lat i kupiłem cegły nowe. Dokładnie nie pamiętam ile ich wykorzystałem. Patrząc na zdjęcia zakładam nieco ponad 100 (przy średnicy komory pieca 90 cm).
Jeśli chodzi o ostatnie pytanie, to istnieje wprawdzie kilka rodzajów szamotu do zastosowań specjalnych, ale w naszym przypadku nie ma szczególnych wymagań i nadają się praktycznie każde cegły szamotowe. Posiadają one dość charakterystyczną fakturę i raczej trudno je pomylić z cegłą budowlaną, nawet tą żółtą. Z cegłami mieszanymi się nie spotkałem. Szamot nie nadaje się do murowania ścian, gdyż bardzo nasiąka wodą i z tego powodu nie jest mrozoodporny.

In reply to by PiekarRo

Ok, dzięki za odp. Jeszcze dwie kwestie, jakie proporcje perlitu i cementu użyć jeśli chodzi o izolacje podstawy komory i czy użyć zwykłego cementu czy jakiejś ogniotrwałej zaprawy.
Kolejne pytanie o budowę komory, formę będę robił z piasku i na tym układał cegły, zastanawiam się tylko czy tą metoda dobrze wypełnie zaprawą szczeliny między cegłami. Czy w ogóle taka budowa kopuły wymaga poprawek od wewnątrz kopuły ?

In reply to by PiekarRo

Im dalej w las tym wiecej pytań. Prosze o wyrozumiałość, bo pytania które zadaje mogę się wydawać oczywiste, ale podkreslam jeszcze raz, że jestem laikiem :)
Nie ukrywam PiekarRo,że będe się wzorował na podstawie budowy Twojego pieca.Teraz głowie się nad warstwą izolacji z perlitu. Czy mogę go wymieszać z jakaś gotową mieszanką tynkarską ? zamiast mieszania z cementem ? chciałem uniknać koniecnzości używania betoniarki, bo podałeś proporcje 125 ml perlitu i 19 cementu, ale rozumiem, że jeszcze woda i wapno ?

Zmieszanie perlitu z cementem pozwala uzyskać tzw perlitobeton. Wody należy dodać tyle, by uzyskać sypką, wilgotną masę i nie używamy żadnego wapna. Podane proporcje tworzą perlitobeton oznaczany jako PTB300. Ma on bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale nie jest szczególnie twardy. Do izolacji pieca w zupełności wystarczy.
Betoniarka nie będzie potrzebna, bo perlit jest wyjątkowo lekki i miesza się go bardzo łatwo. Na temat rodzajów perlitu i ich zastosowań można przeczytać w wątku "Izolacja".

Po jakim czasie od wylania ławy górnej można coś tam murować. Jak to było w Pana przypadku? Producent betonu podaje czas karencji 28 dni, ale chyba nie jest konieczny aż tak długi czas?

Mój sąsiad - inżynier budownictwa, zalecał mi rozpoczęcie prac mniej więcej tydzień po wylaniu płyty stropowej. Przez ten czas beton powinien być pielęgnowany. W praktyce oznacza to utrzymywanie go w stanie wilgotności poprzez okresowe polewanie wodą. W ciągu tygodnia beton uzyskuje 60 - 70% wytrzymałości, którą będzie miał po 28-dniach.

Właśnie dojechały do mnie dwa wory po 125l perlitu EP 180. Jestem mocno zaskoczony po pierwsze wagą a po drugie granulacją, jest bardzo drobny. Mam nadzieje że spełni swoją funkcję. To jest generalnie jak styropian😳

In reply to by listman

Witam.Dzisiaj w sklepie ogrodniczym widziałem taką kopułę zrobioną z drutu fi 6 .Była ona wręcz idealna rozmiarami do kopuły pieca ,oczka były 4 na 6-8 cm.Murując kopułę na takim stelażu można by było zostawić to w środku?

Elementy metalowe nie mogą być wykorzystane przy budowie sklepienia pieca, ponieważ stal ma większą rozszerzalność cieplną niż szamot.
Po pierwszym rozpaleniu wydłużające się pręty spowodowałyby pękanie całej konstrukcji.