Jak wybudować piec do pizzy

Znalazłem całkiem ciekawą stronę (niestety trochę za późno) więc dzielę się nią:

http://pinkbird.org/w/How_to_build_a_pizza_oven

Ciekawy artykuł. Zebrano w nim w zasadzie wszystkie podstawowe informacje. W trakcie budowy pojawi się jeszcze sporo pytań i mam nadzieję, że odpowiedzi na niektóre z nich znajdziemy na tej stronie.

Mogę jeszcze podać przykład oryginalnego pieca do pizzy z wermikulitu. Podczas jego budowy użyto nietypowego szablonu, w postaci piłki do fitnessu. Jest bardzo tani i wymaga niewielkich nakładów pracy.

https://www.youtube.com/watch?v=-j25Z65eaYk

Mimo wszystko uważam, że lepiej trochę dołożyć zrobić solidny piec z cegieł szamotowych, w którym również chleb upieczemy.

Zwykle izolację stanowi lekki beton keramzytowy, lub perlitowy. Przy odpowiednich proporcjach ma dobre właściwości izolacyjne i wystarczającą wytrzymałość. Można jeszcze dodać zbrojenie rozproszone w postaci włókien szklanych z powłoką cyrkonową.
Najlepszy jest chyba wermikulit, ale ludzie obawiają się go stosować, ponieważ kiedyś był zanieczyszczony azbestem. Obecnie produkowany wermikulit jest bezpieczny, lecz zła sława jeszcze mu towarzyszy.
Na takim betonie można postawić cały piec, a nie tylko zasypywać jego środek, pod paleniskiem. Ma wtedy lepszą izolację niż gdyby stał na cegłach i mniejsze prawdopodobieństwo że będą "zimne narożniki".

Aby dodać zdjęcia należy w okienku "Format tekstu" wybrać "Podstawowy". Pojawi się prosty edytor, umożliwiający dodawanie obrazków. Ta funkcja jest dostępna dopiero po napisaniu kilku postów.

In reply to by Zdunera

Witam, też zastosowałem u mnie szkło razem z betonem perlitowym. U mnie podstawa okrąg z dwóch rzędów cegieł czerwonych a w środku beton perlitowy przekładany szkłem. W sumie 14 cm izolacji. Sprawdza się dobrze. Mogę spokojnie upiec 6 sztuk pizzy, bez przekładania żaru i drewna. Podłoga pieca też z cegły szamotowej.

Jak ładnie przycięte cegły nad otworem wsadowym. Żeby zrobić równo takie kliny, trzeba mieć przecinarkę z tarczą o dużej średnicy. Gratuluję, taka konstrukcja przetrwa wieki.

In reply to by Zdunera

Brawo. Pięknie to wygląda. Gratuluję

Co do klinów nad drzwiczki, to można kupić gotowe ksztaltki dla różnych promieni. Nie trzeba się bawić z wycinaniem. Cena niewiele większa niż za zwykłą cegłę szamotową.

Dzieki za pochwale.
Tak zgadzam sie ze sa kliny lecz wiecej kosztują a cegla szamotowa na miejscu 3.6zl/szt ksztaltki z przesylka 8.4zl/szt.