Początek mojej przygody z pizzą włoską.

Chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami, związanymi z pieczeniem pizzy.

Próbowałem różnych przepisów na ciasto, lecz za każdym razem wychodziła inna - jak nie za małe brzegi to za twardy spód, jak nie kwadratowa to za cienka itd.

Przepis na doskonałe ciasto do pizzy.

Spędziłem w Internecie sporo czasu w poszukiwaniu idealnego przepisu na ciasto do pizzy. Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że najlepsze rezultaty daje znana mi od dawna, bardzo prosta receptura. W rzeczywistości nie ma jednego, uniwersalnego przepisu, który sprawdziłby się w każdych warunkach. Obecność niektórych składników zależy od temperatury wypieku i czasu rozrostu ciasta.

Pieczenie pizzy w piecu chlebowym.

Pizza z pieca opalanego drewnem nie ma sobie równych. Znacznie wyższa niż w piekarniku temperatura, oraz duża powierzchnia emisji promieniowania sprawiają, że efekt końcowy robi wrażenie. Sam proces pieczenia w piecu ogrodowym stanowi też nie lada atrakcję dla zgromadzonych gości.

Podstawowe zasady pieczenia pizzy.

Sekret udanej pizzy to nie tylko dobry przepis na ciasto i sos, choć na większość osób właśnie tym elementom poświęca najwięcej uwagi. W rzeczywistości niezwykle ważny jest też sposób pieczenia. W artykule chciałbym się skupić na fizycznych aspektach wypieku, jak temperatura, czas i metody przekazywania energii cieplnej.

Test piecyka do pizzy G3 Ferrari.

Wspominałem już parokrotnie, że w piekarniku dobrej pizzy nie upieczemy. Co zatem zrobić jeśli bardzo zależy nam na jej uzyskaniu ? Możemy oczywiście kupić profesjonalny piec elektryczny z wkładem szamotowym, jednak wiąże się to z wydatkiem co najmniej 2000 zł. W dodatku jest on ciężki i wymaga trójfazowego zasilania, zazwyczaj rzadko dostępnego w kuchni. Na szczęście są jeszcze niewielkie piecyki wysokotemperaturowe, zaprojektowane specjalnie do pieczenia pizzy. Test jednego z takich urządzeń zostanie przedstawiony poniżej.