Akcesoria do pizzy z Aliexpress

Miłośników pieczenia pizzy z pewnością zainteresują przedmioty, które znalazłem na chińskim Aliexpress. Nie dość, że dobrze spełniają swoją rolę, to jeszcze prezentują się świetnie i kosztują niewiele. 

Łopata do pizzy.

Perforowana łopata załadowcza służy do umieszczania pizzy w piecu. Na jej części roboczej znajdują się gęsto rozmieszczone otwory, które pozwalają odsiać nadmiar mąki. W wysokiej temperaturze mogłaby ona ulec przypaleniu.  Unikamy w ten sposób czarnego spodu pizzy i piec mniej się brudzi.  
Łopaty załadowcze znanych, włoskich producentów są wykonane z anodowanego aluminium. Niestety, w zależności od rozmiaru kosztują 350 - 500 zł. Dla zawodowca w pizzerii jest to narzędzie pracy, zdecydowanie warte tych pieniędzy. Amator, kręcący placki w domowej kuchni nie musi mieć sprzętu markowego. Tu z pomocą przychodzą chińscy producenci, oferujący swoje wyroby na Aliexpress. 30-centymetrowej szerokości perforowaną łopatę z anodowanego aluminium  kupimy za mniej niż 100 zł.

Łopata do pizzy

Ja wybrałem nieco szerszą - 14 cali (35cm), o całkowitej długości 0,8 m.  Wraz z wysyłką kosztowała 120 zł. Właśnie do mnie dotarła po 20-dniowej podróży. Jest lekka, wygodna w użyciu i świetnie wygląda. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości wykonania.
Na Aliexpress są też dostępne łopaty operacyjne, służące do obracania i wyciągania pizzy z pieca, jednak nie polecam ich kupować. One również są wykonane z aluminium, a w tym przypadku lepiej sprawdza się stal nierdzewna.
 

Oliwiarka.

Czy można polewać pizzę oliwą prosto z butelki, wyposażonej w odpowiedni korek? Oczywiście, ale prawdziwemu pasjonatowi tego wytłumaczyć się nie da. To człowiek ogarnięty chęcią posiadania przedmiotów, uznawanych przez ogól za mało przydatne. Krótko mówiąc - musi mieć oliwiarkę.  W sklepie z akcesoriami do pizzy trzeba za nią zapłacić 150 - 250 zł. Na szczęście u Majfrenda (tak pieszczotliwie nazywa się chińskich sprzedawców) wychodzi znacznie taniej. Takie ślicznotki kosztują razem z wysyłką 45-55 zł, zależnie czy chcemy mieć pojemność 350 ml czy 0,5 l.

 

Oliwiarka do pizzy

 

Pirometr

Pirometr pozwala na szybki i bezdotykowy pomiar temperatury. Dla posiadaczy pieców opalanych drewnem jest to urządzenie niezbędne. Proste modele można u nas dostać już za ok 80 - 90 zł, lecz ich jakość wykonania budzi czasem zastrzeżenia, Trzeba też zwracać uwagę na zakres pomiarowy, by nie był zbyt mały. Wydając tyle samo kupimy bezpośrednio u Chińczyków sprzęt o znacznie lepszych parametrach.
Jeśli już jesteśmy przy elektronice - gdy marzy nam się modyfikacja elektrycznego pieca do pizzy i zastąpienie termostatów mechanicznych regulatorami PID, to na Aliexpress dostaniemy je bardzo tanio.
 

Jak widać, oferta jest ciekawa, a ceny naprawdę niskie.  Planując zakupy na Aliexpress nie należy zwlekać, bowiem od lipca wchodzą zmiany. Nasz rząd zamierza położyć łapę na każdej transakcji, doliczając do niej VAT. Do tej pory zdarzało się to bardzo rzadko i dotyczyło przedmiotów o większej wartości. 
Założenie konta trwa tylko chwilę. Wystarczy podać e-mail i adres wysyłki. Znajomość angielskiego nie jest konieczna. Po wybraniu języka polskiego, zarówno interfejs użytkownika, jak i opisy ofert zostaną automatycznie przetłumaczone (czasami dość śmiesznie). Ceny też wyświetlają się w złotówkach. Płatność nie stanowi żadnego problemu. Obecnie można płacić nawet Blikiem.

Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje dostępnych na Aliexpress akcesoriów związanych z naszym hobby, zachęcam do podzielenia się informacjami w komentarzach.
 

Komentarze

Rzeczywiście, ceny łopat do pizzy na Aliexpress ostatnio wzrosły. Może Chińczycy wykorzystują fakt, że sezon się rozpoczął. Ja mam model 14 cali, o całkowitej długości 80 cm: Kupiłem ją tutaj:
https://pl.aliexpress.com/item/1005001631705283.html
W chwili obecnej kosztuje 136 zł, z darmową wysyłką - ale jeśli to pierwszy zakup na tym portalu, dostaniemy dodatkowy rabat. W porównaniu z cenami łopat włoskich producentów to nadal bardzo atrakcyjna oferta.
Można wybrać mniejszą, lecz dla mnie 12-ka była za mała. Wydaje mi się, że do potrzeb domowych najlepszym wyborem jest łopata szerokości 13 cali (33cm). Niestety nie są one tak popularne i pomimo mniejszych rozmiarów, kosztują zwykle więcej niż łopaty o 14 calowe.

O faktycznie u tego sprzedawcy jest dosyć tanio, chyba się skuszę... Jak myślisz jaka długość będzie najbardziej poręczna do piecyka typu arriete/ferrari? Wydaje mi się że 35cm szerokości i najkrótsza rączka (56cm) ale może się mylę?