Izolacja spodu pieca

Witam.
Zostalo mi sporo używanych cegieł szamotowtch. Czy dobrym pomysłem będzie zastosowanie warstwy cegieł szamotowtch zamiast perlitobetonu jako izolacja między płyta żelbetonowa a spodem pieca?

Cegły mają dużą przewodność, więc będą straty ciepła. Dodatkowo znacząco wzrośnie pojemność cieplna spodu pieca, co sprawi, że będzie się wolniej nagrzewać.
Izolacja z perlitu, wermikulitu lub płyt krzemianowo-wapiennych jest konieczna.

Witam,
Fajne forum.
Mam ten sam dylemat. Zamiast drogich plyt krzemianowo-wapiennych 170zl zastanswiam sie nad białym bloczkiem betonem komórkowym 7cm- koszt laczny 35zł. Plyty szamotowe mam 7cm.
Blat betonowy B25 8cm ze zbrojeniem 1cm.

Czy taki bloczek komorkowy o klasie palnosci A1 nie wystarczy ?
Skład bet komorkowego: piasek, wapno, cement, gips.
Robil tu ktos tak z uzytkowników ?

Jaka moze byc temp spodu szamotu ?
Robilem testy, wsadzilem taki szary bloczek do ogniska, poddany był opslaniu płomieniami i po 20min byl lekko biały i mały rysy sie porobiły ns głebokość 2cm od strony opalania. Od drugiej bez zmian.

Jednak płomienie mają najwyższa temperature.

Co wy na to ?

Raczej zły pomysł.
Po wybudowaniu pieca z podstawą nic nie zrobisz.
Nie warto oszczędzać na tym elemencie.

Z ciekawości sprawdzałem pirometrem - rozżarzone polana mają u mnie 664 st - mam zdjęcie pomiaru tylko nie wiem jak wstawić.

Faktycznie nie ma co oszczędzać na izolacji spodu pieca.
Tym bardziej ze koszt keramzytobetonu lub perlitobetonu jest znikomy w porównaniu do całości pieca. Wydaje mi się ze nie ma potrzeby kupowania płyt krzemowo wapiennych.

To zależy jak na to patrzeć. Ja mam za 1zł same kliny szamotowe ze starej rozbiórki cegielni i pare płyt szamotowych. Kiedyś też nie mieli taki wynalazków perlitobeton i budowali piece. Dlatego jestem przy tanim betonie komorkowym, i pytanie czy ktoś ma z tym doświadczenie na wysoką temp ?

A czemu nie stosować gazobetonu? Temp żaru z twardego drewna to max 800 st. Pod szamotem będziesz miał może 600 stopni. Co to za temperatura? Wytrzyma to chyba każda zaprawa. Najwyżej ten gazobeton popęka pod tym szamotem, ale nie będzie to miało wpływu na konstrukcję. Przecież warstwa szamotu nie jest warstwą nośną.

Drodzy takie zapytanie.

Na płycie żelbetowej jest ok 5cm perlibetonu jako izolacja od cegieł szamotowych będących spodem pieca ... Jakie macie doświadczenie wystarczająca będzie taka warstwa izolacji???
No chyba że na perlibeton dać jeszcze matę ceramiczną o grubości 13mm i na niej układać szamot

Co Wy na to?

In reply to by JIMmas

hej, rzeczywiście 5 cm perlibeton/keramzybeton to trochę za mało, spód cegieł szamotowych będzie za słabo izolowany w stosunku do kopuły - zakadam że kopuła będzie izolowana 50-100 mm wełną i 150 mm perlitobetonem/keramzybetonem, więc będzie problem przy pieczeniu spód będzie dużo szybcuej stygł niż góra, nadlałbym z 100 mm per/kerma-betonu

Mata ceramiczna na spodzie pieca nie jest dobrym rozwiązaniem. Może 5-centymetrowa izolacja z perlitobetonu wystarczy. Mamy tu już piece z podstawą izolowaną cienkimi płytami krzemianowo-wapiennymi i spisują się nieźle. W razie wątpliwości można dodatkowo położyć właśnie takie płyty. Ich wadą jest dość wysoka cena.

Idę za radą ... mieli promocje zamówiłem na spód sugerowane płyty 2,5cm myślę że to załatwi temat ...

Dalej zatem jak te płyty mocować?

Mogę je połączyć z prelibetonem na Zdunplaście tym z glinką do 900 st.C, czy trzeba jakiegoś specjalistycznego kleju ?

Witam ponownie zastanawiam się nad dociepleniem kopuły pieca i moje pytanie dotyczy ile potrzebuje perlitu oraz cementu na 1 m2 czy grubości ocieplenia 10 cm oraz czy mogę użyć do tego cementu portlandzkiego C1 42.5. Pozdrawiam

Cześć. Czy jako plastyfikator do perlitobetonu można dodać wapno jak do zaprawy murarskiej? Sporo mi tego wapna zostanie i zastanawiam się czy je do tego celu wykorzystać. Sypkie wapno w budowlane a nie w płynach mam na myśli. Dobry pomysł czy nie?, chyba nie powinno być problemu z wytrzymałością, czy wpływem temperatury?

Nie polecam dodawania wapna. Zwiększa ono plastyczność i przyczepność mieszanki. Wydłuża też czas wiązania. Te właściwości stają się przydatne podczas murowania, tynkowania - ale w naszym przypadku dodatek wapna jedynie zmniejszy wytrzymałość lekkiego betonu.

In reply to by Robert

Po jakim czasie murować szamot na wylewce perlitobetonu grubości 20cm, tydzień starczy przy obecnych warunkach pogodowych czy 2 tyg? Trzeba go nawilżać przez pierwsze dni żeby dojrzewał jak tradycyjne betonowe konstrukcje, czy tylko go przykryć folią przed nadmiernym odparowywaniem wody i ulewami, a zostawić lekką dylatację na oddychanie przez ten czas?

możesz poczekać ze 2 tygodnie i przykryć. Jak ja wylewam perlitobeton nie przypominam sobie jednak aby popękał. A podłogę z cegieł szamotowych kleic na zaprawie glinianej. W razie ew uszkodzenia łatwo taką cegłę wymienić.

In reply to by Ian

Dzięki, rzeczywiście te 2 tyg.będzie bezpieczniej. Zalane już i dojrzewa, ledwo zdążyłem przed ulewą. Podłogę planuję kleić na zaprawie szamotowej z dodatkiem cementu, tak samo jak ścianki. Często zdarzają się te uszkodzenia, żeby była konieczność wymiany cegieł? Chyba to głównie od narzędzi do obsługi pizzy i czyszczenia zależy, czy jak?

Witam wszystkich. Mam pytanko, planuję wreszcie zacząć budowanie i zastanawiam się ile dodać kremazytu do cementu i czy dać też piach i żwir, jeśli tak to w jakich proporcjach? Wymiary sklepienia(podstawy} są 150x130 i planuję wylać grubość 12-15 cm z prętami "12" rozstawionymi co 10 cm.

Cześć. Musisz zrobić dwie warstwy, jedna nośna z betonu zbrojonego i druga izolacyjna na tym jak zwiąże. Druga najlepiej perlit z cementem bez zbrojenia już, minimum te 12cm, może być z dodatkiem włókien szklanych ale nie koniecznie. Poczytaj wykonania innych, warto żeby nie popełnić błędów.

Obie propozycje są pełnowartościowe jako izolacja (porównywalne właściwości izolacyjne) ... istotniejsze jest jej ilość (grubość)