Piec chlebowy we Wrocławiu

Jako że temat adekwatny postanowiłem umieścić zdjęcie mojej konstrukcji. Jeszcze zbrojenie i lejemy.

d

a

 

Dzisiaj zalałem pierwszą warstwę betonu grubość ok 8 cm. Wyszło tego 10 worków. Beton B-20. Myślę że po tygodniu będzie można działać dalej.

zalany

Warto położyć na górze parę desek i przykryć całość, by chronić beton przed nadmiernym wysychaniem od silnych promieni słonecznych. Płytę najlepiej polewać wieczorem, ponieważ mogą powstawać pęknięcia w wyniku gwałtownych zmian temperatury.

Racja, jednak słońce w tym miejscu operuje tylko rankiem potem jest tam cień więc nie powinno być najgorzej. Jutro pod wieczór trochę poleję. Temperatura w tym okresie wydaje się idealna.

Dzisiaj wylałem "uklepałem" warstwę perlitbetonu. Powiem tak, nigdy nie widziałem dziwniejszej substancji. Lekkie to jak styropian, lepi się tak w miarę, ciężko wyczuć co z tego wyjdzie, jak to zwiąże, czy się po prostu nie rozsypie. Czas pokaże. Generalnie na warstwę 6 centymetrową o wymiarach 1,25x1,25 m poszło mi ok 130-135l perlitu EP180. Ok 25 kg cementu. Wody dodawałem "na oko" więc nie wiem czy konsystencja była odpowiednia i o to się obawiam, no ale cóż zobaczymy. Na koniec już po wyrównaniu podsypałem przez sitko po całości warstewkę cementu i wygładziłem to wszystko szpachlą metalową, nie wiem czy dobrze ale dało to fajny efekt warstwy wiążącej. 

perlitbeton

Kurcze mam pewne obawy. Po 24 godzinach jest to w miarę suche ale palec wchodzi jakw styropian. Mam wątpliwości czy wytrzyma napór 300 kg cegieł?

Według tabeli, przy tych proporcjach cementu perlitobeton będzie miał po 28-dniach ponad 1 MPa wytrzymałości na ściskanie - czyli w przeliczeniu 10 kg/cm2. Przy rozmiarach wielkości kartki pocztowej daje nam to odporność na nacisk 1,5 tony. To oczywiście niewiele w porównaniu ze zwykłym betonem B20, który ma wytrzymałość 20 razy większą.

dzisiaj zrobiłem krok w stronę właściwego kształtu i wyglądu pieca. Pierwszy raz zobaczyłem jak to będzie wyglądać :) Jestem zadowolony. Ułożyłem cegły pod na których będę układał już podłogę pieca czyli już szamot. Pustaków wykorzystałem 37 sztuk. Docinałem piłą ukośnicą do listew z tarczą diamentową. Szło pięknie. Gorzej idzie z szamotem, po prostu dużo wolniej. 

koło

ko

front

Mam pytanie po co te cegły pod warstwę szamotu ? czy to ma spełniać jakaś dodatkową funkcję, czy to tylko taki pomysł konstrukcyjny ?
Warstwa izolacyjna z perlitobetonu chyba wystarczy

Jak tylko mam chwilę to prę na przód :) Dzisiaj udało się podocinać i poukładać warstwę szamotówki, która będzie już podłogą/paleniskiem w piecu. Na razie ułożona jest na luźno, przy następnym podejściu planuję przykleić już na zaprawę szamotową. Cięcie tą samą piłą co wcześniej, idzie wiadomo trochę wolniej, ale jak widać można, trzeba tyko trochę cierpliwości. Proszę o radę jak kleić na zaprawę szamotową i ile tego nakładać na cegłę, myślę sobie, że tego nie potrzeba zbyt wiele.

koło

In reply to by listman

Witaj Listman. Mam pytanko, dlaczego u Ciebie szamot przy drzwiczkach ma różną długość? Chodzi mi o cegły ulożone równolegle do montażu drzwiczek.Ze zdjęcia wynika, że dwie są standardowej długości, a dwie krótsze.

Wiele cennych informacji o zasadach pracy z zaprawą szamotową można znaleźć na stronie reframat.pl , w dziale "porady".
Sądzę, że w tym przypadku boki cegieł również powinny być posmarowane zaprawą. W przeciwnym razie popiół przedostanie się przez szczeliny i zasypie część otworów w kratówkach. Ja boków cegieł nie kleiłem, co dziś wydaje mi się błędem.
Warstwa zaprawy powinna mieć 2-3 mm, więc wymiar podstawy trochę się zwiększy.

Dał mi Pan do myślenia, i tak sobie myślę o tym popiele, ale czy to coś zmieni lub zaszkodzi w funkcjonowaniu pieca? Chciałbym to jednak zrobić bez klejenia boków.

In reply to by listman

co do samego klejenia wczoraj wyczytałem, że dobrze jest cegły nawilżyć wodą lub posmarować pędzlem zamoczonym w wodzie. Szamot lubi wchłaniać wodę z zaprawy.
Jeszcze nie ten etap budowy u Pana, ale zastanawiam się na czym polega zasada układania cegieł przy użyciu "ramienia cyrkla" ? jak obliczyć co ile mm skracać ramię, żeby otrzymać odpowiednią wysokość kopuły ?

In reply to by amatory

Wydaj mi się że wysokość kopuły jest taka jak promień koła na dole więc nic nie trzeba regulować. Wydaje mi się jednak ż sposób z kartonami jest lepszy. W dziale budowa pieca we Wrocławiu są moje zdjęcia z tego projektu?

In reply to by listman

Nie pamiętam teraz dokładnie, ale właśnie wydaje mi sie, że wysokosc to coś pomiędzy 60-70 % średnicy podstawy pieca, więc sklepienie nie będzie jak w typowej półkuli. Zastanawiałem się własnie nad szablonem, ale przeglądałem też filmiki z budowy pieca przy uzyciu ramienia i wydaje się, że jest to dokładniejsze rozwiązanie.

In reply to by amatory

Jest to rozwiązanie dokładniejsze owszem, jednak układanie cegieł pod sam koniec będzie mocno problematyczne. Zaczną spadać. Widziałem też osoby usypujące piasek wg mnie parę centymetrów tolerancji nie robi różnicy.

Witam

Pogoda dopisuję więc lecę z pracami do przodu. Wczoraj podocinałem co trzeba a dzisiaj, w wolną niedzielę :) tylko klejenie i przymiarka pod komin. Bałem się trochę o zaprawę, tzn jak to rozrobić, jakie proporcje dobrać i jak to w ogóle będzie wiązać, zupełnie nie potrzebnie. Idzie sprawnie i dość szybko zespala cegły. Generalnie rozrabiam po dwa kilo zaprawy plus 300ml wody i tyle samo szkła wodnego, wg przepisu na opakowaniu. Wiadomo, że nie jest to takie sztywne, trzeba patrzeć na zaprawę i dobrać odpowiednią konsystencję. Używam młotka gumowego, ten metalowy murarski odłożyłem, naprawdę szkoda cegieł.

k

komin

Sprawnie i szybko to Panu idzie. Ja dopiero raczkuje i zrobiłem szalunek pod fundament. I jednocześnie mam prośbę o radę (jestem kompletnym laikiem budowlanym a to będzie moja pierwszataka budowla), jak to jest z tym fundamentem:
1. czy przy architekturze ogrodowej wymaga później zacierania, wygłądzania ? jeśli tak to czy mogę to zrobić jakaś zwykłą pacą do zacierania betonu ?
2. Będe korzystał z gotowej zaprawy betonowej w workach, czy potrzebne mi będzie mieszadło ? czy mogę to rozmieszać zwykła gracą ?

In reply to by amatory

Gdyby chciał Pan relacjonować postępy prac przy budowie swojego pieca, to w menu znajduje się gotowy szablon artykułu. Można to też robić w osobnym wątku na forum, udostępniłem Panu możliwość wklejania zdjęć.

Przyznam się, że ja też robię to pierwszy raz. Mogę powiedzieć jak ja robiłem. Nie zacierałem niczym, po prostu wylałem i wyrównałem, fundamentu i tak nie widać za bardzo więc nie ma go co tak piciwać?
Ja miałem mieszadło i robiłem w wiaderku po jednym worku, ale teraz zrobiłbym w taczce co najmniej dwa na raz. Jest to dość ciężka praca, mi poszło 23 worki po 30 kilo. Było co mieszać.

Bardzo ładnie się to wszystko prezentuje. Widać staranność. Cały komin będzie z rury czarnej, czy tylko sam dół?
Żeliwny szyber raczej się nie sprawdzi w takim układzie. Trzeba będzie zainstalować ruchomy krążek w środku rury.

Ruszyłem z budową komory pieca. Jest trochę cięcia. Miałem mały problem ze znalezieniem odpowiedniej tarczy. Zakupiłem w końcu taką https://www.leroymerlin.pl/elektronarzedzia/tarcze-brzeszczoty-frezy/tarcze-diamentowe/tarcza-diamentowa-turbo-dexter,p424439,l3092.html. Bardzo fajnie tnie. Oczywiście trzeba jej dać odpocząć, ponieważ po nagrzaniu właściwości tnące maleją, ale spokojnie polecam. Wczoraj dociąłem ok 20 cegieł po cztery cięcia na jedną, więc nie mało. Na razie bez zaprawy. Teraz tylko podmurować:)

cyrkiel

In reply to by amatory

Dane odnośnie komina fi 160. Normalna stalowa rura kominowa taka jak ta i też zakupiona w tym sklepie tylko że tutaj jest 150 https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/kominy-i-odprowadzanie-spalin/odp…
Wcześniej szukałem rury z nierdzewki i z konkretnego stopu, ale doszedłem do wniosku, że nie ma co wydziwiać a poza tym czarna wygląda ładniej. Poza tym jest wszędzie dostępna i w miarę tania. Oczywiście jest to rura do kominków na paliwa stałe więc wytrzymałość na temperaturę też ma odpowiednią. Do tego jeszcze taki szyber oczywiście fi 160 https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/kominy-i-odprowadzanie-spalin/odp… i na dole taka złączka https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/kominy-i-odprowadzanie-spalin/odp….

In reply to by Sławomir Studziński

Trzeba zrobić samemu. Budowanie pieców chlebowych jest na tyle niszowym zajęciem, że nikt nie wytwarza do tego specjalistycznych narzędzi.
Do budowy prostego cyrkla można użyć pręta gwintowanego i odpowiednio wygiętych łączników ciesielskich. Są dostępne w marketach budowlanych.
Jeśli dysponujemy spawarką, mamy zadanie ułatwione. Wystarczy trochę złomu, a sprzęt będzie solidniejszy.

Te rury są bardzo solidne, ale ich minusem jest podatność na korozję. Z tego względu wolałbym nierdzewne. Nie mają wprawdzie szybra, jednak łatwo go dorobić. Do tego są gotowe bardzo ładne daszki. Mnie już rdza zeżarła dwa daszki, bo w podwyższonej temperaturze proces przebiega dość szybko. Za każdym razem obiecuję sobie, że następny zrobię z blachy nierdzewnej.

Ściana komory prezentuje się świetnie. Jest prawie dwa razy grubsza niż w moim piecu. Gdy go budowałem, byłem pełen obaw, czy ściany nie są za cienkie. Okazało się, że pojemność cieplna jest wystarczająca, piec szybko się nagrzewa. Mimo to, dziś zrobiłbym grubszą ścianę.

Witam

Powstały trzy pierwsze okręgi. Trochę się to różni od ułożenia na sucho, zaprawa robi swoje, nie przejmuję się tym zbytnio bo można oszaleć. Po prostu jadę do przodu :) Na razie cegły się trzymają w czasie murowania, nie zjeżdżają, ale obawiam się, że jeszcze dwa rzędy i będzie trzeba zastosować inną technikę :) Wyjdzie w praniu. Metoda cyrkla jest bardzo fajna i dość dokładna, polecam, przynajmniej przy pierwszych rzędach. 

jj

 

Może wystarczy przyciąć ten tekturowy szablon, by dało się go włożyć z góry. Tylko czy będzie miał identyczną wysokość?
Na YouTube widziałem budowę sklepienia przy pomocy ruchomego ramienia. Szczytowe cegły były podpierane cienkimi, drewnianymi listewkami, docinanymi na wymiar. Metoda nieco uciążliwa, ale skuteczna.
Gdyby usypać kopułę z piasku, to będzie dodatkowe obciążenie ok. 200 kg.

Kolejny poziom dobudowany i kawałek następnego:). To był jak na razie najgorszy, ze względu na sporo docinania i sztukowania w pobliżu komina, ale jakoś poszło i mam nadzieje że nie runie :) Jak na razie nic nie spada ale następny rząd będę musiał robić z podpórkami. Dobre jest to, że ta zaprawa schnie dość szybko, po pół godziny cegły już się trzymają. 

w

a

Nie powinno nic runąć, za każdym razem jest zamykany pierścień, który sam w sobie jest nośny i klinowany. Piękny piec!!! Niedawno zakończyłem swój - pizza zarombiasta, coś wspaniałego, w tydzień zużyłem 5 kg mąki a znajomi zrobili zapisy na odwiedziny do mnie;)

Witam. Już naprawdę niewiele zostało do ostatniej cegły :) Cieszę się, mam już trochę dosyć. Następne cegły do kupienia, kolejny (3) worek zaprawy, szkło wodne, tarcza do cięcia... zbiera się tego trochę, a za darmo niestety nie dają ;) No ale jak widać postęp prac to jakoś da się wytrzymać. Bałem się o te ostatnie rzędy, ale jak na razie ku mojemu zdziwieniu nie muszę zbytnio podtrzymywać cegieł, dość dobrze ta zaprawa łapie. Wkurza mnie, bo zabrakło mi ok 10 cegieł i dokupiłem takie których za cholerę nie idzie dociąć, będę się musiał męczyć małą tarczą ręcznie. NIe wiedziałem, że są takie różnice w tym samym materiale. Mam nadzieję, że niedługo pierwsze spokojne wygrzewanie:) Dopasowałem jeszcze drzwiczki, jak zwykle zrobiłem za dokładnie i musiałem trochę podszlifować cegły żeby pasowało, będzie łatwiejsze w montażu, na który też już mam pewien pomysł, to jednak za jakiś czas.

a

f

 

 

 

Pięknie to wygląda. Nie dziwię się zmęczeniu. Minął miesiąc od rozpoczęcia murowania ścian podstawy, a piec prawie gotowy. W trakcie budowy zawsze napotka się jakieś problemy, dodatkowe koszty. Najlepszą motywacją jest widok tego, co do tej pory zostało zrobione i świadomość, że już niewiele brakuje do wypieku chleba i pizzy.
W ostatnich rzędach, mimo wszystko jakieś podparcie bym zastosował. Nie pod każdą cegłę, ale jednak. Zamknięty pierścień już się będzie trzymał, lecz z tego, który jest aktualnie murowany cegły mogą polecieć. Z drugiej strony, jak się widzę coś takiego to sam nie wiem co myśleć :

https://www.youtube.com/watch?v=o5jJh5xM6zQ

Następny krąg w górę, niby nic nowego ale chcę się podzielić uwagą. To się naprawdę da wymurować bez podpórek, no może jedna na początku, i tylko cyrkiel na drugim końcu. Te cegły są prawie w pionie i wszystko się ładnie klinuje. Jeżeli ktoś zastanawia się nad techniką to cyrkiel naprawdę daje rade. Polecam.

cj

Dzisiaj dodam dwa zdjęcia :)

s

n

Jako, zamykam pewien etap (nareszcie) zrobiłem małe podsumowanie...

Beton - 31 worków

Zaprawa murarska ok 10 worków

Zaprawa szamotowa 4 worki (po25kg)

Cegła rozbiórkowa - ok 250 szt

Cegła szamotowa ok 140 szt

Pustaki - ok 40 szt

Pustaki duże ok 30 szt

Perlit ok 140 l

Cement 25 kg.

Zastanawiam się kiedy mogę lekko nagrzewać.

 

Wiem, że na widok gotowej kopuły ma się ochotę rozniecić w środku ogień, ale należy jeszcze wykonać izolację pieca. Wtedy łatwiej się nagrzewa i przede wszystkim - różnica temperatur po obu stronach ściany z cegieł szamotowych jest mniejsza. Panują różne opinie na temat terminu pierwszego rozpalenia. Zwykle jednak podawany jest czas: 7 - 10 dni od zakończenia budowy. W Pańskim piecu jest zaprawa na bazie szkła wodnego. Z tego co wiem, wiąże ona szybko. Ja dodawałem cement portlandzki. Wtedy jest spoiwo hydrauliczne i lepiej poczekać z odparowaniem wody.

Nie należy od razu rozniecać dużego ognia. Piec kosztował zbyt wiele pracy, by mu fundować testy wstrząsowe, mogące prowadzić do pojawienia się pęknięć na sklepieniu. Procedura rozgrzewania według różnych źródeł powinna trwać kolejne 5 - 7 dni. Zaczynamy od malutkiego płomienia. Następnego dnia znów rozpalamy i rozgrzewamy nieco bardziej. Po tygodniu osiągamy temperaturę wypalania sadzy na sklepieniu (ok 550 stopni).

W moim przypadku, po zakończeniu prac nad kopułą wykonałem izolację i przygotowałem jeszcze elementy konstrukcyjne dachu. Trwało to ok. 2 tygodnie. Piec rozgrzewałem przez kolejny tydzień. Wszystko przebiegło bez niespodzianek.

Kurcze, wiem że powinienem poczekać ok tygodnia, ale czy na pewno powinienem najpierw zrobić izolację? W sumie jak tak myślę to nie jest głupie?
Myślę tylko że jak mi popęka pod izolacją to nie będę miał jak poprawić ewentualnych pęknięc. Chciałem najpierw wygrzać a potem izolować. Ale chyba najpierw zaizoluje.

Można wstępnie zaizolować wełną skalną i nałożyć siatkę Peonię. Jeśli wszystko będzie w porządku wykonujemy warstwę zewnętrzną. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest bardzo dobra przepuszczalność pary wodnej

Obłożyłem kopułę watą 5 cm. Tylko teraz za bardzo nie wiem co zrobić. Chcę to obłożyć tzw. Siatką Leduchowskiego. Ale co na to położyć czym to oblepić? Myślę że przykleję ją na klej do waty. Co potem? Jakaś zaprawa tynkarska? A może perlit? Kurcze nie wiem. Nie chciałbym aby to przemakało i żeby wata piła wodę. Proszę o radę jak ktoś ma jakiś pomysł.