Piec w Osieku w drewnianej altanie

Witam Wszystkich. Będę tutaj prowadził dziennik budowy pieca do pizzy. W zeszłym roku zalałem fundament i to wszystko, co zdążyłem przed zimą. W tym roku wymurowałem podstawę z cegieł klinkierowych i przystępuję do budowy samego pieca. 

Komentarze

In reply to by siendziaty

Cześć.
Tego problemu to jeszcze dokładnie nie przemyślałem. Sądzę, że nie będę przebijał się przez dach, lecz kolankami i rurami odprowadzę spaliny przez niezabudowany bok altany i poza obrysem dachu zakończę pionowym kominem. Piec buduję przy krawędzi altany, to nie będzie bardzo długi odcinek. W sobotę podeślę zdjęcia, aby to jaśniej przedstawić.

In reply to by siendziaty

Możesz zastosować tzw. przejście dachowe.

Przejście dachowe

Elementy te są produkowane na różne kąty nachylenia dachu. W tym przypadku lepiej kupić nieco większą średnicę i zrobić z blaszki jakieś dystanse. Następnie dajemy kołnierz przeciwdeszczowy, dopasowany do rury kominowej (na zdjęciu z prawej) i gotowe.

@espesador a możesz powiedzieć coś o fundamencie? jaki gruby? jakie kolejne warstwy? jak zbroiłeś? jakie miał wymiary?

zzz

@Konrad1704

Zbrojenie fundamentu na zdjęciu, głębokość ok. 20 cm na zagęszczonym podłożu, płyta 1,2x1,2 m. Zbrojenie z prętów fi10 co 15 cm. Zalane betonem B30 z betoniarni.

zzz

W sobotę wymurowałem łuk zewnętrzny. Cegła klinkierowa, ta sama co podstawa pieca. Jak pogoda pozwoli, to w wolne dni zacznę murować łuk wewnętrzny i pierwsze kręgi kopuły z klinkieru.

Dwa kręgi

Dwa pierwsze kręgi wymurowane. Cegły tnę w trapezy, łatwiej się układa, są dopasowane do krzywizny. Czekam na cieplejszą pogodę i będę jechał z dalszymi kręgami.

Napisz lub pokaż czym i jak tniesz szamot bo to nie lada wyzwanie
I może by było lepiej skoro juz tniesz w trapezy aby też i w płaszczyźnie pionowej robic trapez - bo teraz masz cienkie spoiny pionowe a bardzo grube poziome - a producent typowej zaprawy szamotowej z worka zaleca spoine 2-3mm... - oczywiście kazdy wali grubiej ;) ale pamietaj że na pewno popęka ta gruba w paru miejscach podczas palenia a cegły nie spadają tylko dlatego ze sie nawzajem klinują.
Widziałem na zdjęciu ze masz w wiadrach zaprawe Vitcasa 10kg a ona kosztuje 2-3 razy więcej (70-135zl za 10kg) niz zwykła zaprawa do szamotu z worka (25kg za 35-45zl). Ile Ci poszło już tej zaprawy na te kilkadziesiąt cegieł? bo Vitcas podaje że jedno wiadro 10kg ma starczyć na 40 pełnych cegieł... a mi ta z 1 worka 25kg wystarczyła na cały piec

Cześć, dzięki za komentarz. Odpowiadam na pytania. Ku mojemu zaskoczeniu cięcie cegieł idzie mi całkiem łatwo. Używam szlifierki kątowej 125mm z tarczą diamentową waart do ceramiki i granitu. Cegły namaczam na krótko przed cięciem i idzie jak po maśle. Tarcza zagłębia się na ok. 1/3 grubości cegły z każdej strony. Opieram naciętą cegłę na krawędzi i bez problemu odpukuję młotkiem. Myślałem o wycinaniu w klin także w pionowej płaszczyźnie, ale zrezygnowałem, nie chciało mi się tego liczyć, a tym bardziej wycinać. Vitcas proponuje dwie różne zaprawy do pieców chlebowych: Vitcas OC, którym można murować przy zachowaniu szczeliny 3-15mm i Vitcas HPS, który zawiera drobne kruszywo i zalecany jest do warstw powyżej 10mm. Zaprawą OC (kosztuje 149,75zł za 20kg) murowałem płytę oraz wewnętrzny łuk. Zużyłem ok. 10kg. Zaprawą HPS (223,86zł za 20kg) muruję kręgi. Dotychczas na dwa pierwsze zużyłem też ok. 10kg. Szacuję, że na cały piec to zejdą trzy wiaderka 20kg. Trochę drogo, ale dobrze mi się muruje i nie chcę eksperymentować z innymi materiałami, a cegły mam też od Vitcasa. Pozdrawiam :)

Skoro dobrze Ci sie tym muruje to bez dwóch zdań nie było tematu ;)
A te łopaty pierwsza klasa i do tanich nie należą - wspaniały prezent

Pięc kręgów

Muruję dalej. Przy piątym kręgu zamiast cyrkla wykorzystałem do pozycjonowania i podtrzymywania cegieł szablon wycięty ze styropianu o grubości 5 cm. Ciekawy jestem jak przy kolejnych kręgach sprawdzi się to rozwiązanie, gdy nacisk cegieł będzie większy. Ma ktoś jakieś doświadczenie z takim pomysłem?

Szablony z płyt styropianowych dobrze się sprawdzają przy budowie sklepień kolebkowych. W przypadku kopuły wystarczy podpieranie górnych cegieł patyczkami docinanymi na wymiar. Oczywiście nie ma potrzeby podpierania każdej z nich - może być co czwarta. Gdy zamkniemy krąg, cegły się klinują i już się nie zapadną.

Kiedyś, jako ciekawostkę wrzuciłem link do filmu z budowy sklepienia w budynku. Warto go jeszcze raz przypomnieć:
https://www.youtube.com/watch?v=o5jJh5xM6zQ

Kiedyś widziałem podobny filmik i nie wiem z czego ten gość ma zaprawe (muszą mieć jakieś dodatki klejące) i bardziej przypomina zaprawe tynkarską z wapnem - bo sam się tym kiedyś bawiłem i widziałem jak muruja murarze i to nie jest typowa zaprawa do murowania - u nas się stosuje gęste ciężkie zaprawy z piachem które tak szybko nie wiąża i jestem pewien że o ile by sie utrzymało na niej 2-3 cegły w takiej pozycji prawie pionowej bez podparcia do dołozenie każdej nastepnej na świeżo bez związania jak ten gość by spowodowało spadnięcie całości.
A szamot i zaprawa szamotowa to inna bajka ;)