Budowa pieca chlebowego w Wolinie

Pierwszy etap to fundamenty powierzchnia 130x155, wysokość 35 cm.

Wykopy

 

.szablon..

Przygotowany szablon o średnicy 80 cm i wysokości około 38cm.

Zaczynam!!!

 

sklepienie

Pogoda dopisuje, ale powiem szczerze, że ze sklepieniem troszkę się pomęczyłem cegły nie chciały się trzymać kupy, musiałem stosować ręczne zaciski bo inaczej wszystko by się rozjechało. No i cegła miała być super, ale przyjechała na palecie i okazało się podczas roboty, że dużo jest popękanej i przepalonej.

przed zalewaniem stropu

koniec murowania

Dzień coraz dłuższy, dzisiaj ruszam z szalunkiem i zbrojeniem pod strop a jutro zalewam, grubość tak jak kolega Listman 8 cm. myślę, że to wystarczy? 

zbrojenie

strop

Wczoraj wieczorem udało się zalać strop cement +piasek+ woda+drobny żwirek, proporcje 1:3

izolacja

Niestety nie dodałem plastyfikatora do izolacji (perlit 125kg +cement 25kg i woda na oko) i trochę popękało, przestroga dla innych. Trochę było mało więc na rogach dałem wypełnienie cegłą czerwoną i do środka jakieś 10 butelek po Koźlaku.

na sucho

Dzisiaj 06.04.2019r. zaczynam ciąć cegłę szamotkę, mozolna praca. Cegła trochę brudna bo leżała bez przykrycia( darowanemu koniowi nie zagląda się w pysk).

 

klejenie

Pogoda kiepska ale powoli idzie do przodu.!!!

 

komin

Zamontowałem komin z rury kwasoodpornej Fi 125 dł. 1m. myślę że wystarczy, w poniedziałek bedę zamykał pierścień kopuły z wsadem trochę się obawiam jak to połączyć.

w końcu zamknąłem

W końcu zakończyłem budowę kopuły, teraz niech sobie schnie za chwilę wstawię do środka świeczkę niech sobie troszkę osusza i biorę się za izolację.

Komentarze

To bardzo dobry pomysł. Nie wiem jak planujesz, ale widzę, że docinasz i układasz bez zaprawy, powiem od razu z doświadczenia, że jak dasz zaprawę to conajmniej pół jak nie jedną ceglę będziesz miał przesunięcia (tak ciasno nie ułożysz) więc byłbym ostrożny z tym przycinaniem na sucho. Jak już masz trzy kręgi to śmiało stawiaj na gotowo. Bo szkoda pracy.
Zastanów się jak wyciągniesz płytę, do której przyczepiłeś cyrkiel.

In reply to by listman

Dzięki za podpowiedź, własnie kończę na trzecim rzędzie rozbieram wszystko i zaczynam od płyty stołowej i dalej te trzy rzędy docięte a później zobaczymy. Jeśli chodzi o płytę to jest to płyta meblowa tylna wypełniająca o grubości 4mm. z tektury myślę, że nie będzie problemu.

A ja myślałem że pożyczę sobie maszynkę do cięcia cegły od znajomego brukarza i potnę sobie te 100 cegieł w klin i po sprawie ale widzę z tego co mówi Listman że lepiej docinać na bierząco, no ale z drugiej strony czy te kliny muszą być tak dobrze spasowane jak tutaj?

Ile czekałeś od wylania stropu do wylania perlitu?

In reply to by Zdunera

Ja kleje zaprawą szamotową z dodatkiem szkła wodnego, przyczepność bardzo dobra. Nad wsadem do wykonania sklepienia i obsadzenia komina, użyłem zaprawy cementowej ognioodpornej.

Zbliżając się do otworu wsadowego nie trzeba się już bezwzględnie trzymać cyrkla. Stopniowo należy nakierowywać cegły tak, by połączyły się z cegłami łuku.
Proszę sobie zobaczyć relację z budowy pieca kolegi Listmana. Tam bardzo dobrze widać to na zdjęciach.

In reply to by Adam Sz.

Wygląda naprawdę dobrze. Gratulacje. Komin możesz podciągnąć w górę z cegły szamotowej. Cegła nagrzeje się podczas palenia w piecu, ogrzeje komin i dzięki temu dym chętniej będzie szedł w górę. Całość kopuły i komina możesz obudować betonem perlitowym. Możesz podejrzeć na mojej budowie, pozdro

Swoje drzwiczki montowałem na silikon ogniotrwały, taki czarny i dodatkowo na takie śrubki małe, bez łebków, imbusowe, one fajnie się rozpierają na cegłach dodatkowo wszystko wzmacniając. Trzeba tylko nagwintować oryginalne dziurki w drzwiczkach, przynajmniej ja takie miałem.

In reply to by listman

Nie ukrywam, że wzoruję się na twoim piecu i też zamierzam dać 5 cm mata + siatka + tynk. Może podpowiesz wiem że trochę Ci brakło maty czy może być przy wsadzie zwykła wata taka żółta do ociepleń strychów? I jeszcze jedno pytanie jak w praktyce ta izolacja się sprawdza, bo inni robią o wiele grubszą z perlitem?

Może być spokojnie inna wełna, taka zwyczajna, ja tak mam. Co prawda tylko w około cegieł obok drzwiczek, ale to na prawdę zdaje egzamin. Wg mnie nie potrzebna jest izolacja z perlitu, ja mam tylko wełnę i przy temp cegieł na sklepieniu ok 400/500 stopni na zewnątrz jest ok 30 może mniej.
Oczywiście jeżeli weźmiemy pod uwagę utratę ciepła w przeciągu tygodnia to na pewno dłużej się będzie wychładzać izolacja z perlitem, ale to dla mnie nie ma znaczenia bo piekę chleb raz w tygodniu i mi to wystarcza. Wsadzam dziesięć bochenków i potem jeszcze cztery chałki, wszystko pięknie upieczone.

Generalnie super, ja się bałem wiercić, zrobiłem rozporowo na takie śrubki, oczywiście zeszlifowalem je lekko w szpic.

D

Zastanawiam się o ile metalowe kołki zmienią swoją objętość po rozgrzaniu i czy nie uszkodzą cegły. Z drugiej strony ten silikon bardzo fajnie stwardnieje (a przynajmniej mój stwardniał) i naprawdę mocno będzie trzymał, więc w sumie nie powinno być problemów

Mam podobne obawy. Już samo wiercenie w takim miejscu jest dość ryzykowne, a te kołki potrafią oddziaływać na materiał z bardzo dużą siłą. Mosiądz ma nawet większą rozszerzalność cieplną niż stal. Jeśli już je montować, to nie na rozpór, tylko używając niewielkiej ilości silikonu żaroodpornego i odpowiednio krótkich śrub. Nie będą przecież pracowały na wyrywanie, mają jedynie zabezpieczać drzwiczki przed wypadnięciem.
Generalnie, te otworki w ramce zostały przewidziane do przykręcenia blaszek, które zatapia się w spoinie cegieł, jeszcze na etapie murowania. Czasem sprzedawcy dają je w komplecie, razem z taśmą ceramiczną do oklejenia drzwiczek. Niektórzy wykorzystują do mocowania odpowiednio wygięty drut, albo szprychy do motocykla.

Jak zobaczyłem te śruby to też mam te same obawy, właśnie ze względu na te obawy wkleiłem u mnie na sam silikon, rok już prawie wszystko trzyma