Chleb tostowy

Kategoria

Uwielbiam tosty. Mam na nie ulubiony przepis, zawierający sery mozzarellę, ricottę i wędlinę - salami. Mógłbym je jeść każdego ranka i jedyne co mnie przed tym powstrzymywało to świadomość składu chleba tostowego. 
Klasyczne pieczywo, przygotowane z mąki, wody, soli i drożdży nie sprawdza się w tosterze. Zanim zdąży się ładnie przypiec, miękisz ulega wysuszeniu. By to zmienić producenci stosują cały szereg dodatków. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • Częściowo utwardzony olej kokosowy
  • Polepszacze enzymatyczne
  • Emulgatory: E471, E472e, E474 , których zadaniem jest zwiększenie objętości pieczywa. Sprawiają też, że miękisz staje się bardziej porowaty i elastyczny.
  • Konserwanty: E280 - 283. To kwas propionowy i jego sole. Mają za zadanie hamować rozwój pleśni. Czynią to na tyle skutecznie, że na kanapkach pozostawionych w tornistrach przez wakacje często nie widać oznak jej rozwoju. 


Zacząłem od znalezienia gotowych receptur na popularnych blogach, lecz po ich wypróbowaniu nie byłem do końca zadowolony. Postanowiłem więc wypracować swój własny przepis na chleb tostowy, bez kontrowersyjnych domieszek - opierając się jedynie na naturalnych składnikach. Nie zależało mi na ponadprzeciętnym wydłużeniu jego trwałości. Moje pieczywo zostanie spożyte w krótkim czasie po wypieku. Chciałem też uzyskać delikatny miękisz, który w tosterze zdąży się przypiec, nim ulegnie wysuszeniu. 

Pierwszym pomysłem, jaki przyszedł mi do głowy było wykorzystanie miodu. Fruktoza, będąca głównym jego składnikiem, ulega karmelizacji już w temperaturze 110 C. Użycie cukru dałoby nieco gorsze efekty, ponieważ temperatura karmelizacji sacharozy to 160 C. 
Aby uzyskać bardziej delikatny miękisz postanowiłem wykorzystać mleko. Często dodaje się go do bułek czy chałek. Naturalnym emulgatorem jest też żółtko jaja kurzego, a dokładnie zawarta w nim lecytyna. Jednak i bez niego udało się uzyskać bardzo dobre rezultaty.   
Przepis uwzględnia też dodatek tłuszczu, by chleb w tosterze nie wysuszał się tak szybko. Będzie on miał kontakt z mocno rozgrzanymi płytami opiekacza, dlatego zamiast masła wykorzystałem rafinowany olej rzepakowy (ze względu na wysoką temperaturę dymienia). 

Przepis na chleb tostowy. 

500 g mąki pszennej typ 550 lub 650 
150 g wody
150 g mleka
20 g drożdży świeżych
20 g miodu
25 g oleju rzepakowego.
8 g soli
 
Przygotowanie chleba tostowego. 

Drożdże rozpuszczam w wodzie, dodaję kopiatą łyżeczkę mąki  i płaską cukru.
Miód dokładnie rozpuszczam w mleku. 
Sól dodaję do mąki i wstępnie mieszam.

Gdy można już zaobserwować objawy fermentacji, łączę wymienione składniki w misce robota.
Mieszam 3 minuty, później dodaję do ciasta olej i wyrabiam kolejne 7 minut. 
Misę przykrywam i odstawiam ciasto do wyrośnięcia.
Po ok. 40 minutach przerabiam ciasto i przenoszę do keksówki, o wymiarach 30x11 cm. Nakrywam i zostawiam na kolejne 20-30 minut.
Umieszczam formę w piekarniku rozgrzanym do temp 190 stopni, grzałki górna i dolna, bez termoobiegu. Temperatura jest dość niska, ponieważ pieczywo zawiera dodatek miodu, co przyspiesza karmelizację.
Pieczenie trwa godzinę. Po wyjęciu chleb powinien dobrze wystygnąć i odparować, zanim umieścimy go w tosterze


Życzę smacznego.

 

Będę się starał udoskonalać podany tu przepis na chleb tostowy, ale efekt, który obecnie uzyskuję już mnie zadowala. Tosty bardzo szybko się przypiekają. Mają cienką, chrupiącą skórkę, zachowując elastyczny miękisz. 

 

Komentarze

Witajcie;)
Szukałem od dłuższego czasu przepisu na chleb tostowy...
Piekę chleby w domu na własnym zakwasie żytnim (już ma 1,5 roku) a z tostowym ciągle były problemy :(
Twój przepis jest trafiony w 100%.
A że ja nie jestem minimalistą więc upiekłem swój na podwójnych składnikach.
Jedyna zmiana to ilość wody dodałem mniej o 100ml.
A oto efekty:

Jeszcze jedna uwaga dla lubiących duże wypieki...
W tak dużej formie na 1kg i więcej ciasta ... podział na 3 części do końcowego wyrastania jezt KLUCZOWY!
Ciasto w 1 kawałku nie wyrośnie prawidłowo w 20-30 min trzeba by w takim (1kawałek) przypadku zwiększyć czas wyrastania do ok. 1 godz.