Piec kopułowy z kruszywa ogniotrwałego z cementem górkal
Witam
Zamierzam zbudować piec chlebowy kopułowy wykorzystując zamiast cegieł szamotowych kruszywo ogniotrwałe o odpowiedniej frakcji i cement górkal. Jako konstrukcję nośną chcę wykorzystać kulę z piachu obklejoną gazetemi. Piec ma mieć średnicę wewnętrzną 80 cm. Czy ktoś ma podobne doświadczenia?. Zainspirowałem się piecem Antoniego z innego portalu:https://wedlinydomowe.pl/chleb-domowy/budowa-pieca-chlebowego/1728-na-p…
Grubość ścianki planuje na ok 12 cm. Po ulepieniu pieca częste zraszanie aby zapobiec pęknięciom. |Zamiast gliny ze słomą chcę użyć bardziej współczesnych materiałów izolacyjnych: mata ceramiczna 5cm? (bądż wełna mineralna) a na to perlit z betonem-10cm?. Czy izolacja będzie wystarczająca?. I najważniejsze pytanie: Czy kruszywo ogniotrwałe z górkalem zda egzamin? Może pękać? - jak się przed tym zabezpieczyć?(jakie dodatki?) Teoretycznie uzyskam coś podobnego do cegły szamotowej, tylko że w monolicie. Mam rację? (zdecydowana większość piecy na portalu piecchlebowy.pl jest budowana z cegieł - więc mam wątpliwości}.
Proszę o pomoc w temacie.
Michał
- Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze
Konstrukcja monolityczna z…
Konstrukcja monolityczna z cementu i kruszywa, przy ścianie grubości 12 cm to dość ryzykowne rozwiązanie. Rozgrzewany do strony wewnętrznej materiał rozszerza się, a na zewnątrz jest jeszcze zimny i jego wymiar pozostaje bez zmian. W rezultacie powstają bardzo silne naprężenia i piec może sobie zrobić dylatację sam - ale nie taką, jaką byśmy chcieli. W przypadku użycia cegieł, zaprawa szamotowa w pewnym stopniu kompensuje działające siły.
Osobną kategorię stanowią piece z lekkiego betonu perlitowego lub wermikulitowego. Tu problem występuje w mniejszym stopniu, bo materiały te są sprężyste. Mimo to pęknięcia zdarzały się naszym Forumowiczom, więc warto stosować dodatkowo zbrojenie rozproszone.
Kopuła monolityczna z cementu i kruszywa może być dobrym pomysłem w przypadku cienkich ścian. Podobnie jest zbudowany Zio Ciro (ściśle mówiąc, jego sklepienie składa się z dwóch części).
Dzięki serdeczne za…
In reply to Konstrukcja monolityczna z… by Robert
Dzięki serdeczne za odpowiedź
Ma to sens. Więc chyba nie będę szedł pod prąd (choć mnie kusi :)
Pozdrawiam
Piec kopułowy
Witaj, ja mam taki sam piec jak piec Antonia i jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam
Cyrkiel
Witam
Dopiero zabieram się do budowy. Wybór padł na kopule. I tutaj pierwsze pytanie - jak zrobić / gdzie zakupić cyrkiel
Witaj, ja robiłem najpierw…
In reply to Cyrkiel by martinez
Witaj, ja robiłem najpierw kopułę z piasku, na tym murowałem kopułę z szamotu. Dla laika jest to dużo łatwiejsza metoda.
Pozdrawiam
Witaj, ja robiłem najpierw…
In reply to Cyrkiel by martinez
Witaj, ja robiłem najpierw kopułę z piasku, na tym murowałem kopułę z szamotu. Dla laika jest to dużo łatwiejsza metoda.
Pozdrawiam
Cześć, jak kopułę z piasku…
In reply to Witaj, ja robiłem najpierw… by Jaci
Cześć, jak kopułę z piasku zrobiłeś? Może to głupie pytanie ale po prostu nie do końca potrafię sobie wyobrazić.
Podrzucił byś może jakieś zdjęcie.
Lub ogólny zarys.
Cześć, zdjęcia niestety nie…
In reply to Cześć, jak kopułę z piasku… by Grzyb
Cześć, zdjęcia niestety nie mam ale żeby zrobić w miarę równą kopułek trzeba wyciąć szablon półkola ze sklejki, usypać kopułę z piasku mniej więcej na wymiar który jest potrzebny, następnie szablonem uformować.Po uformowaniu nakleiłem parę warstw gazet na klej z mąki i podstawa gotowa.
Pozdrawiam