Piec kopułowy z kruszywa ogniotrwałego z cementem górkal

Witam
Zamierzam zbudować piec chlebowy kopułowy wykorzystując zamiast cegieł szamotowych kruszywo ogniotrwałe o odpowiedniej frakcji i cement górkal. Jako konstrukcję nośną chcę wykorzystać kulę z piachu obklejoną gazetemi. Piec ma mieć średnicę wewnętrzną 80 cm. Czy ktoś ma podobne doświadczenia?. Zainspirowałem się piecem Antoniego z innego portalu:https://wedlinydomowe.pl/chleb-domowy/budowa-pieca-chlebowego/1728-na-p…
Grubość ścianki planuje na ok 12 cm. Po ulepieniu pieca częste zraszanie aby zapobiec pęknięciom. |Zamiast gliny ze słomą chcę użyć bardziej współczesnych materiałów izolacyjnych: mata ceramiczna 5cm? (bądż wełna mineralna) a na to perlit z betonem-10cm?. Czy izolacja będzie wystarczająca?. I najważniejsze pytanie: Czy kruszywo ogniotrwałe z górkalem zda egzamin? Może pękać? - jak się przed tym zabezpieczyć?(jakie dodatki?) Teoretycznie uzyskam coś podobnego do cegły szamotowej, tylko że w monolicie. Mam rację? (zdecydowana większość piecy na portalu piecchlebowy.pl jest budowana z cegieł - więc mam wątpliwości}.
Proszę o pomoc w temacie.

Michał

Konstrukcja monolityczna z cementu i kruszywa, przy ścianie grubości 12 cm to dość ryzykowne rozwiązanie. Rozgrzewany do strony wewnętrznej materiał rozszerza się, a na zewnątrz jest jeszcze zimny i jego wymiar pozostaje bez zmian. W rezultacie powstają bardzo silne naprężenia i piec może sobie zrobić dylatację sam - ale nie taką, jaką byśmy chcieli. W przypadku użycia cegieł, zaprawa szamotowa w pewnym stopniu kompensuje działające siły.
Osobną kategorię stanowią piece z lekkiego betonu perlitowego lub wermikulitowego. Tu problem występuje w mniejszym stopniu, bo materiały te są sprężyste. Mimo to pęknięcia zdarzały się naszym Forumowiczom, więc warto stosować dodatkowo zbrojenie rozproszone.

Kopuła monolityczna z cementu i kruszywa może być dobrym pomysłem w przypadku cienkich ścian. Podobnie jest zbudowany Zio Ciro (ściśle mówiąc, jego sklepienie składa się z dwóch części).

Witam
Dopiero zabieram się do budowy. Wybór padł na kopule. I tutaj pierwsze pytanie - jak zrobić / gdzie zakupić cyrkiel

In reply to by Grzyb

Cześć, zdjęcia niestety nie mam ale żeby zrobić w miarę równą kopułek trzeba wyciąć szablon półkola ze sklejki, usypać kopułę z piasku mniej więcej na wymiar który jest potrzebny, następnie szablonem uformować.Po uformowaniu nakleiłem parę warstw gazet na klej z mąki i podstawa gotowa.
Pozdrawiam