Budowa pieca z wermikulitu

Witam


Pomysł budowy pieca do pizzy wraz z grillem pojawił się już na początku 2017 roku. Jednak z powodu braku czasu cała budowa została podzielona na trzy etapy - wylanie płyty, budowa grilla i na końcu budowa pieca.

Cała budowla nie powstała by jednak bez nieocenionej pomocy teścia:)
Z powodu braku zdjęć z pierwszych etapów budowy większy opis będzie dotyczył samego pieca.

To zaczynamy!

Na początku był.... projekt.

projekt
Latem 2017 roku powstała wylewka betonowa, płyta zbrojona na 20 cm, na podłożu utwardzonym kruszywem.
Płyta przesezonowała się całą zimę i latem 2018 roku powstał na niej murowany grill.

grill

Budowa pieca rozpoczęła się w maju tego 2019 roku.
W momencie pojawienia się pomysłu na budowę, piec miał powstać z cegieł szamotowych. Po przejrzeniu filmów z budowy, dokładnym przeanalizowaniu wszystkiego stwierdziłem, że trzeba będzie trochę skorygować pomysł. Zabawa z docinaniem cegieł szamotowych w klin jakoś nie bardzo przypadła mi do gustu. Ostatecznie zapadła decyzja, że całość będzie budowana na bazie wermikulitu.
Od samego początku miał to być piec przeznaczony głównie do wypieku pizzy, więc nie potrzebowałem długo nagrzewającej się kopuły szamotowej.

Po przydługim wstępie przechodzimy do budowy.

Piec powstał na postawie wymurowanej z cegły klinkierowej.

Zaczątki murów :)

Pierwsze mury

Niech się mury pną ....

Mury dalej

Spód pieca to warstwa zbrojonego betonu na 8 cm.

Podstawa

Warstwa izolacyjna 8 centymetrowa - beton wymieszany z kermazytem.

Izolacja

Na palenisko poszły cegły szamotowe, grubość 32 mm, łączone na zaprawę szamotową z dodatkiem cementu portlandzkiego. Podstawa pieca ma średnice 75 cm

Szamot

Kopuła pieca została zbudowana na szablonie zrobionym z wykorzystaniem dmuchanej piłki. Niestety brak zdjęć z tego etapu :(
Na piłkę nakładałem zaprawę z wermikulitu zmieszanego z cementem w proporcji 5:1 plus woda do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Cały proces bardzo podobny do tego co możemy znaleźć na filmikach w sieci.

Gdy kopuła sobie wysychała, po lekturze forum i dalszym zagłębieniu się w proces wypieku pizzy, pojawił się pomysł aby wnętrze kopuły miało jednak niewielkie właściwości akumulacyjne. Przeszukując internet natrafiłem na coś co nazwane zostało "żaroodporna mieszanka akumulacyjna", wykorzystywana między innymi (przez producenta)do wykonywania elementów pieców chlebowych i do pizzy. 20 kilogramowe wiaderko wystarczyło na położenie 1,5cm warstwy wewnątrz kopuły.

Po wyschnięciu kopuła wylądowała na podstawie.

Kopuła

Wejście zrobione z cegły klinkierowej, na górze otwór pod komin.

Kopuła wyrównanie

Wyrównujemy i nadajemy odpowiedni kształt kopule. Po wyrównaniu grubość kopuły miała około 12-13 cm.

Wejście

Rozgrzewanie pieca. Piec rozgrzewałem 3 krotnie, za każdym razem starając się zwiększać temperaturę. Warstwa akumulacyjna wymagał odpowiedniego powolnego wygrzewania - co zostało opisane w instrukcji produktu.

Rozgrzewanie
Przy trzecim wygrzewaniu wnętrze pieca rozgrzało się do 500 stopni a wewnętrzna warstwa miała około 80 stopni, zmierzone pirometrem. Wtedy dopiero można było zobaczyć jak woda odparowuje z całej kopuły.

Po uzupełnieniu drobnych pęknięć, poszła pora na końcową warstwę.
Na górę poszła wełna ceramiczna, siatka i całość pokryłem klejem do zatapiania siatki elewacyjnej.

Izolacja

Piec dostał też komin z rury kwasowej o średnicy 130 mm

Do zrobienia zostało jeszcze pokrycie całości tynkiem i farbą, oraz wykończenie wokół komina.

Ogien

Piec przeszedł swój chrzest - pierwsze pieczenie pizzy zakończyło się sukcesem.

Przepis oczywiście z forum, mąka 00, dojrzewanie 6h. Piec rozgrzany do około 460 stopni, szamot w miejscu pieczenia miał około 350 stopni.

Oczywiście pieczenie nie mogło się odbyć bez odpowiednich narzędzi :), łopata zrobiona przez kolegę.

Łopata

Pizza w drodze do pieca

Do pieca

Pieczenie - koło 2 minut

Pieczenie

I po pieczeniu

Po upieczeniu


Jak na pierwszy raz jestem zadowolony wypiekiem. Ciasto wyszło pyszne i całkiem inne w smaku od tego które miałem okazje jeść do tej pory z okolicznych pizzerii. Rodzinie też smakowało więc cel został osiągnięty.

Efekt

Wnioski na koniec:
- piec nagrzewa się bardzo szybko, ale też trzeba stale kontrolować ilość drewna i płomień żeby utrzymać temperaturę w okolicach 450 stopni,
- izolacją termiczna chyba też jest ok, podczas wypieku termometr pokazywał 45 stopni w najcieplejszym miejscu.
- wewnątrz kopuły pojawiły się niewielki pęknięcia, ale są one naprawdę znikome, więć mam nadzieje że warstwa akumulacyjna nie odpadnie zbyt szybko :)
- możliwe, że gdybym miał więcej czasu oraz dostęp do odpowiedniej piły zdecydował bym się na budowę z cegły szamotowej.

 

 

 

 

 

Komentarze

Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami. To pierwsza konstrukcja z kopułą wermikulitową, opisana na portalu. Wiele osób jest zainteresowanych budową pieca przeznaczonego wyłącznie do pizzy i ten artykuł będzie dla nich bardzo pomocny.
Sam trochę czytałem na temat pieców z wermikulitu. Szczególnie interesowało mnie jak się spisują w praktyce. Teraz widzę że bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje krótki czas rozgrzewania w porównaniu z piecem szamotowym. To się również przekłada na niższe zużycie opału.
Zastanawia mnie tylko, czy dodatkowa warstwa po stronie wewnętrznej kopuły była konieczna. Zawsze istnieje ryzyko, że z biegiem czasu zacznie się wykruszać. W piecach, których budowę miałem okazję obejrzeć na YouTube jej nie stosowano.

Pizza wygląda bardzo smakowicie.

Mam nadzieje, że opis z budowy będzie dla kogoś pomocny. Również mam trochę obaw że z czasem ta warstwa może się wykruszyć i odpadać. Było to zrobione bardziej jako eksperyment. Rzeczywiście na filmach nikt już nie stosował takich "udziwnień".:)
Gdy zacznie odpadać to albo będę starał się uzupełniać braki albo oderwę całość i wyrównam zaprawą z wermikulitu.
Sama kopuła z wermikulitu w zupełności wystarcza co potwierdziło się w małym piecu który rok temu postawił na działce kolega.

Świetna robota. Widać na tej stronie, że Polacy potrafią.
Ten sposób budowania ma dużo zalet, z pewnością ktoś skorzysta na podstawie tej relacji.
Pizza wygląda świetnie. Gratulacje.

Cześć,

@LukasWro, możesz opowiedzieć jak sprawuje się piec po prawie roku? Czy ilość izolacji jest dobra czy ewentualnie za gruba ( jaką grubą wełnę użyłeś)? Pojawiają się pęknięcia w środku? Jak sprawuje się warstwa akumulacyjna?

Moja skorupa wermikulitowa ma grubość ~~ 6cm i zastanawiam się czy podwoić czy sprawdzić najpierw jak piec reaguje na wysoką temperaturę.

Pozdrawiam