ocieplenie pieca

Witam wszystkich!gdzie kupić mate ceramiczną do ocieplenia kopuły pieca,jakiej firmy,jaka grubość?proszę o podpowiedż

Kilku naszych Forumowiczów kupowało wełnę ceramiczną w sklepie chematex.pl. Jeżeli ma ona stanowić jedynie warstwę dylatacyjną między kopułą szamotową i perlitem to może mieć grubość 25 mm lub 50. W przypadku, gdy wełna ceramiczna będzie stanowić jedyny rodzaj izolacji - minimum 50 mm.

Panie Robercie świetny blog, dużo fajnych informacji i przemyśleń, za równo konstrukcyjnych jak i kulinarnych. Dzięki za wkład włożony w całokształt. Powoli przymierzam się również do budowy pieca chlebowego i chyba w lekkiej modyfikacji Pana roboty tylko. Jednocześnie mam pytanie czy zabudowa z cegły kopuły pieca z szamotu i zasypanie keramzytem powstałej pustki powinno dać wystarczająco dobrą izolację termiczną? Na górze byłby wyciągnięty komin murowany od przedniej strony i płyta zbrojona jako pokrywa. Pozdrawiam serdecznie,
Piotr.

Lepiej to zasypać perlitem, bo w przeciwieństwie do keramzytu jest sprężysty. Kopuła pod wpływem temperatury się rozszerza. Gdy po wielu cyklach rozgrzewania keramzyt się uleży, może wywoływać naprężenia. Być może przesadzam z ostrożnością, jednak w przypadku perlitu takie ryzyko z na pewno nie występuje. Poza tym perlit będzie izolował lepiej. Już 10-centymetrowa odległość kopuły od ściany powinna wystarczyć, ale nie zaszkodzi nieco więcej.

Cieszę się, że portal się podoba. Pracuję nad jego dalszym rozwojem. Niebawem rusza Piecchlebowy.tv (jeszcze nie wiem jak naprawdę będzie się nazywał). Mini studio, wyposażone w dobre oświetlenie i dwie kamery jest już gotowe od kilku miesięcy. Długo nie mogłem się przełamać, by przed nimi stanąć. W końcu nabrałem nieco doświadczenia.

In reply to by Robert

Dzięki za uwagi,chyba perlit droższy od keramzytu izolacyjnego, muszę posprawdzać dostępność i ceny, liczę mocno koszty, może cienka warstwa maty izolującej jako odprężenie pracującej kopuły i resztę zasypać keramzytem, ewentualnie. Wydaje się, że powinno wystarczyć.
Czy jeśli izolacja podstawy kopuły miała by być z płyt krzemianowo wapienn. to można je bezpośrednio obciążać kopułą szamotową, zakładając że strop betonowy zbrojony przejmuje obciążenie? Nie będzie to się kruszyć, odkształcać, powodując późniejsze pękanie kopuły? Jaka warstwa izolacyjna jest zalecana z takich płyt?
Druga sprawa jeśli by wyciągnąć obmurówkę kopuły i zabezpieczyć górną płytą zbrojoną, to nie ma sensu zadaszanie na całości, można by pomyśleć ew. nad daszkiem dla obsługi wejścia do pieca. Drzwiczki można wysuniętym łukiem cegieł zabezpieczyć, żeby przy ulewnych deszczach nie zalewało do środka. A TV to już grubsza sprawa, choć może być ciekawie. Trzymam kciuki.

Skąd takie ceny? Perlit EP180 kosztuje mniej niż 40 zł za worek 125 litrów. Do takich zastosowań może być też agro, który łatwiej kupić. Różnica jest tylko w wielkości ziaren. Keramzyt jest droższy.

Część czy mógłby mi ktoś napisać jaka gruba frakcja powinna być keramzytu i jak go rozrabiać ile cementu ile piachu z góry dziękuję

In reply to by Sebamaniakpizzy

Też nad keramzytem się zastanawiałem, ale ostatecznie wziąłem Perlit, keramzyt musisz mieć jak najdrobniejszej frakcji, a piasku bym nie dodawał wtedy, bo pogarsza właściwości izolacyjne. 125 litrów i worek cementu to są dobre proporcje dla perlitu i myślę, że dla keramzytu te proporcje też są ok. Wody musisz dodawać z umiarem, żeby po wymieszaniu dość gęsta masa wyszła, wtedy nic nie pęka, plastyfikatorów żadnych i włókien nie dodawałem. Na perlit24.pl masz dobre ceny z transportem nawet.

In reply to by Sebamaniakpizzy

Dokupiłbym drobniejsze frakcje, po wymieszaniu obu powinno być ok, wypełnią się szczeliny pomiędzy grubymi kulkami, będą mniejsze straty ciepła i powinna być mocniejsza przez to, ale jeśli to ma być tylko pokrycie kopuły to nie musi być jakoś mocno wytrzymała, poza tym powinieneś najpierw matę izolacyjną dać i potem obkleić keramzytobetonem. Jeśli to ma być posadzka izolacyjna, dobrze poczytać zalecenia producenta keramzytobetonów co do wytrzymałości jakie dać proporcje, chociaż te 125/25 powinno w zupełności wystarczyć.