W dziale tym chciałbym przybliżyć ciekawe postaci, miejsca oraz wydarzenia związane z piekarstwem.

Najstarszy piec na portalu

Jak do tej pory najstarszym piecem opisanym na portalu był 100-letni piekarok z Rudy Śląskiej. Przyszło mu jednak pożegnać się z tym zaszczytnym tytułem, bowiem odwiedziłem piekarnię znacznie starszą. Znajdujący się w niej piec został zbudowany prawie 2000 lat temu.

Jak smakuje pizza w Neapolu.

Od dawna marzyłem, by poznać smak pizzy neapolitańskiej, przygotowanej przez najlepszych fachowców.  Mieć możliwość porównania jej z moimi wypiekami, wyciągnąć wnioski i poprawić błędy.  Pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie odwiedzenie Neapolu. Biorąc pod uwagę niskie ceny hoteli i  biletów poza sezonem, oraz bezpośrednie połączenie lotnicze z Krakowa, wyjazd wcale nie wydawał się fanaberią. Będąc na miejscu nie sposób też pominąć wspaniałych atrakcji turystycznych miasta i jego okolic. Zapraszam do przeczytania pierwszej części relacji z mojej krótkiej podróży.

Piekarok w Rudzie Śląskiej

Kolejny artykuł z cyklu "Wędrówki za chlebem" poświęcony jest rudzkiemu piekarokowi. Niektórym z Państwa nazwa ta może niewiele mówić, zatem wyjaśniam, że piekaroki były to dość duże, wolno stojące piece chlebowe. Do końca lat 50-tych spotkać je można było na terenach całego Śląska, gdzie służyły społeczności, zwykle mieszkańcom położonych w sąsiedztwie budynków, tzw. familoków.

Święto Chleba - Kraków 2015

W pierwszą podróż udałem się …tramwajem - głównie z powodu niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania i kłopotów z zaparkowaniem. Celem był krakowski plac Wolnica, gdzie jak co roku, już po raz 12-ty zorganizowano Święto Chleba. Uroczystości rozpoczęły się w piątkowe popołudnie i trwały do końca tygodnia, niestety z racji obowiązków mogłem uczestniczyć jedynie w niedzielnych wydarzeniach.