Moskole

Kategoria

Moskole to bardzo smaczne placki z gotowanych ziemniaków i mąki. Swoją nazwę zawdzięczają pochodzeniu. Przywędrowały one do Polski w czasie I Wojny Światowej wraz z żołnierzami armii rosyjskiej. Szczególnie popularne są w Zakopanem i na Podhalu, gdzie zdołały podbić serca Górali, a przede wszystkim turystów. Zwykle piecze się je na rozgrzanej blasze pieca kuchennego. W innych regionach kraju wykorzystuje się stalowe patelnie, nie używając oleju. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by piec je w piecu chlebowym, wprost na cegłach szamotowych. Uzyskamy wtedy najlepsze efekty.

Przepis na moskole jest bardzo prosty. Nawet waga kuchenna nie jest wymagana.

Gotujemy ziemniaki - tyle ile nam potrzeba, po czym przeciskamy je przez praskę. Nie każda odmiana nadaje się do moskoli. Należy unikać zbyt wodnistych. Ja zwykle używam Lordów.
Po przestudzeniu układamy ziemniaki w formie koła o wysokości kilku centymetrów. Całość dzielimy nożem na 4 równe części i usuwamy jedną ćwiartkę na bok. Powstałą „dziurę” uzupełniamy mąką pszenną do tej samej wysokości. Wszystko mieszamy (razem z odłożoną wcześniej częścią ziemniaków). Dodajemy sól i pieprz do smaku, przy czym pieprzu nie należy żałować. Powinien on być w moskolu wyczuwalny.
Teraz na każde 0,5 kg gotowej masy wbijamy jedno całe jajko. Po dokładnym wymieszaniu dzielimy ciasto na porcje wielkości małych sznycelków. Układamy je na posypanej mąką desce i przyklepujemy z góry.

Najlepiej piec moskole przed chlebem, podobnie jak pizzę i podpłomyki, gdy resztki spalonego drewna nie zostały jeszcze z pieca usunięte. Popiół i rozżarzone węgle rozsuwamy na boki a spód paleniska czyścimy wilgotną miotłą ze słomy ryżowej. Temperatura w połowie sklepienia powinna być niższa niż przy wypieku pizzy (nie więcej niż 350 stopni). Na gorących cegłach szamotowych kładziemy nasze placki i czekamy do momentu aż zaczną się rumienić. Co pewien czas należy zamienić je miejscami, gdyż w sąsiedztwie żaru pieką się szybciej. Gorące moskole podajemy obowiązkowo z sosem czosnkowym.

Pieczenie moskoli jest wspaniałą atrakcją podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Przyrządzam je zwykle dla zaspokojenia pierwszego głodu gości, a zaraz po nich wkładam kurczaki.