Piec chlebowy, grill, wędzarnia i suszarnia do grzybów

Budowa pieca chlebowego z grillem, wędzarnią i suszarnią do grzybów

..

 

Komentarze

Witam. Jestem w fazie początkowej budowy grila , wędzarni wraz z suszarnia do grzybów oraz pieca chlebowego . Stóje przed budowa paleniska do wędzarni , większość oso zaleca budowę paleniska z zwykłej cegły bo nie kumuluje dużo ciepła , problem w tym iż cegła lubi popękać.. jakie macie z tym doświadczenia ?

fundamenty

 

Palenisko powinno być duże, na tyle, aby ogień nie dotykał ścian. U mnie jest ze starej czerwonej cegły. Sufit paleniska wylany Z mieszanki betonu ogrniotrwałego, zwykłego, zaprawy szamotowej, szkła wodnego i mączki ceglanej(pozostałości po cięciu cegieł), oczywiście zbrojony. Wszystko po jednym sezonie jest ok. Nawet jakby cegła pękła to nie ma problemu. Palenisko nie musi być szczelne. Wielu znawców tematu twierdzi, że wręcz nie powinno.

Ja wprawdzie nie mam wędzarni, ale od dłuższego czasu planuję budowę. Palenisko chciałbym obłożyć płytkami szamotowymi. Rozmiarami zbliżone są do zwykłej cegły, ale ich grubość to zaledwie 3 cm. Nie akumulują wiele ciepła, a wezmą na siebie obciążenia związane z szybkimi zmianami temperatury. Za nimi dam coś lżejszego, o lepszych właściwościach izolacyjnych.

Tak Ja też stoję trochę z dylematem budowy paleniska poniewaz palenisko m7sze usytuowac pod piecem chlebowym. Zastanawiam ssie czy roboc jakąś szczegolną izolację termiczną miedzy piecem a paleniskiem. Myslalem o zwyklych ceglach szamotowych a strop z plyt szamotowych. Oddzielic to wszystko izolacja np. wełną mineralną .

Tak, izolację trzeba zrobić, bo nagrzewanie stropu betonowego - podstawy do pieca chlebowego, nie będzie dobre. U mnie pomiędzy paleniskiem a podstawą pieca jest ok 7 cm u góry, po bokach - z prawej strony ok 6cm, zamierzam od góry położyć ekran izolacyjny i resztę tej przestrzeni zalać betonem perlitowym, to samo z prawej strony ściany, gdzie mam ok. 6 cm. Z tyłu powiercę dziury, aby ciepło mogło się wydostawać. Z lewej strony mam ok. 50 cm, tam tak zostawiam, będzie miejsce na drewno.

Tak wlasnie myslę zrobić. Dam welne mineralną i wszystko zaleję perlitem. W scianach zewnetrznych chyba dam tzw wentylatory przeciw-wilgociowe w spoinę klinkierową.

Panowie pytanie na szybko , jak ten perlit urabiać? Bo woda sie osadza.. jak suchy beton? Z worka perlitu wychodzą mi trzy taczki , daje pol worka cemenu na taczke.

Ja urabiałem w wiaderku, mieszadłem. Woda, szkło wodne, włókna szklane mieszasz z cementem, dodajesz perlit. Jak się wymiesza - tzn. cement z wodą wchłonie perlit, zmniejszy się jego objętość, dosypujesz perlitu. Konsystencję ciężko określić, nie może się lać i da się wymieszać. Na worek perlitu 125 litrowy około worek cementu.

Czym wy tniecie ten szamot? Kupilem juz trzecia tarcze i przeciąłem z 20 cegieł i tarcze tępe.. Dedra turbo S , Dedra segmentowa , Dedra super turbo.. tnę na sucho.. moze jakies rady?

Tarcza diamentowa się nie tępi, tylko zużywa. Tarcza jest dobra, tylko po przegrzaniu traci właściwości. Chwilę odczekać, na chwilę zamocz cegły we wodzie. Ja miałem, tarcze średnicy chyba 180,najlepsza to taka z nacięciami lub z dziurami co by się nie nagrzewała za bardzo i założyłem na szlifierkę do 125,osłonę zdiąłem. Druga sprawa, to mogłeś trafić na twarde cegły, to takie w których widać spieki.

Używając tarczy na sucho trzeba unikać długich cięć, aby jej nie przegrzewać. Należy często ją wyciągać, by schłodziła się od przepływu powietrza. Nie powinno się też dociskać mocno szlifierki. Najlepiej, gdy sama się zagłębia.
Ważny też jest odpowiedni dobór tarczy do materiału. Dedra Super Turbo, z tego co udało mi się znaleźć jest przeznaczona do betonu zbrojonego, ale pozostałe się nadają. Można podjąć próbę naostrzenia tych tarcz, poprzez odsłonięcie diamentów. Najlepiej kupić mały kamień do szlifierki stołowej, ceny zaczynają się od 10 zł. Tniemy go na plasterki do momentu, aż pod paznokciem diamenty zaczną być na tarczy wyczuwalne.
Ja podczas cięcia miałem pomocnika, który po wyjęciu tarczy wlewał do rysy niewielką ilość wody. Nie chlapało, było mniej kurzu, a jednocześnie tarcza miała lepsze warunki pracy. Jedną tarczą za 40 zł zrobiłem cały piec.

Więcej na temat tarcz można przeczytać tutaj:

https://portalnarzedzi.pl/artykul/jak-naostrzyc-tarcze-diamentowa/

No teraz to ciecie baja.. a ja juz zalamany bylem jak pomyslalem ze tu jeszcze z 400 przeciec a na kilkunastu trzy tarcze ledwo co ciely.. Z poczatku przecinalem cegle na pol , pozniej polowki w klina , czyli piec ciec , teraz tne n w trzech cieciach i jest wydajniej...

Popelnilem blad przy obliczaniu podstawy , zapomnialem dodac szerokosc cegly na kopule , wiec teraz musze budowac za kregiem... Alkohol robi swoje ?

A będzie jakiś problem jak dam tą 10 centymetrową ? i która z tych skalnych była by najlepsza bo jest spory wybór ? 219 zl za 0,61m2 maty ceramicznej to kosmiczny wydatek.. Potem na to perlit z 15 cm

In reply to by przybek

Gdzie masz takie ceny?? Skoro planujesz nałożyć na to 15cm perlitu to 5cm maty max bym dał.
Zobacz oferte sklepu chematex.pl, mają chyba najlepszą cene, ja tam sie zaopatrywałem w mate, zaprawe szamotową i płyty krzemianowo-wapienne.
Cena za 1m2 maty 5cm wychodzi 64,4zł