ocieplenie pieca
Witam wszystkich!gdzie kupić mate ceramiczną do ocieplenia kopuły pieca,jakiej firmy,jaka grubość?proszę o podpowiedż
- Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze
Witam wszystkich!gdzie kupić mate ceramiczną do ocieplenia kopuły pieca,jakiej firmy,jaka grubość?proszę o podpowiedż
Kilku naszych Forumowiczów…
Kilku naszych Forumowiczów kupowało wełnę ceramiczną w sklepie chematex.pl. Jeżeli ma ona stanowić jedynie warstwę dylatacyjną między kopułą szamotową i perlitem to może mieć grubość 25 mm lub 50. W przypadku, gdy wełna ceramiczna będzie stanowić jedyny rodzaj izolacji - minimum 50 mm.
Podziękowanie i ocieplanie
Panie Robercie świetny blog, dużo fajnych informacji i przemyśleń, za równo konstrukcyjnych jak i kulinarnych. Dzięki za wkład włożony w całokształt. Powoli przymierzam się również do budowy pieca chlebowego i chyba w lekkiej modyfikacji Pana roboty tylko. Jednocześnie mam pytanie czy zabudowa z cegły kopuły pieca z szamotu i zasypanie keramzytem powstałej pustki powinno dać wystarczająco dobrą izolację termiczną? Na górze byłby wyciągnięty komin murowany od przedniej strony i płyta zbrojona jako pokrywa. Pozdrawiam serdecznie,
Piotr.
Lepiej to zasypać perlitem,…
Lepiej to zasypać perlitem, bo w przeciwieństwie do keramzytu jest sprężysty. Kopuła pod wpływem temperatury się rozszerza. Gdy po wielu cyklach rozgrzewania keramzyt się uleży, może wywoływać naprężenia. Być może przesadzam z ostrożnością, jednak w przypadku perlitu takie ryzyko z na pewno nie występuje. Poza tym perlit będzie izolował lepiej. Już 10-centymetrowa odległość kopuły od ściany powinna wystarczyć, ale nie zaszkodzi nieco więcej.
Cieszę się, że portal się podoba. Pracuję nad jego dalszym rozwojem. Niebawem rusza Piecchlebowy.tv (jeszcze nie wiem jak naprawdę będzie się nazywał). Mini studio, wyposażone w dobre oświetlenie i dwie kamery jest już gotowe od kilku miesięcy. Długo nie mogłem się przełamać, by przed nimi stanąć. W końcu nabrałem nieco doświadczenia.
Ocieplanie keramzytem
In reply to Lepiej to zasypać perlitem,… by Robert
Dzięki za uwagi,chyba perlit droższy od keramzytu izolacyjnego, muszę posprawdzać dostępność i ceny, liczę mocno koszty, może cienka warstwa maty izolującej jako odprężenie pracującej kopuły i resztę zasypać keramzytem, ewentualnie. Wydaje się, że powinno wystarczyć.
Czy jeśli izolacja podstawy kopuły miała by być z płyt krzemianowo wapienn. to można je bezpośrednio obciążać kopułą szamotową, zakładając że strop betonowy zbrojony przejmuje obciążenie? Nie będzie to się kruszyć, odkształcać, powodując późniejsze pękanie kopuły? Jaka warstwa izolacyjna jest zalecana z takich płyt?
Druga sprawa jeśli by wyciągnąć obmurówkę kopuły i zabezpieczyć górną płytą zbrojoną, to nie ma sensu zadaszanie na całości, można by pomyśleć ew. nad daszkiem dla obsługi wejścia do pieca. Drzwiczki można wysuniętym łukiem cegieł zabezpieczyć, żeby przy ulewnych deszczach nie zalewało do środka. A TV to już grubsza sprawa, choć może być ciekawie. Trzymam kciuki.
Skąd takie ceny? Perlit…
Skąd takie ceny? Perlit EP180 kosztuje mniej niż 40 zł za worek 125 litrów. Do takich zastosowań może być też agro, który łatwiej kupić. Różnica jest tylko w wielkości ziaren. Keramzyt jest droższy.
Sorki poprawiłem już…
In reply to Skąd takie ceny? Perlit… by Robert
Sorki poprawiłem już wiadomość, bo rzeczywiście to były ceny ogrodnicze a nie budowlane, a tam przeginka cenowa jakaś.
Ocieplenie pieca
Część czy mógłby mi ktoś napisać jaka gruba frakcja powinna być keramzytu i jak go rozrabiać ile cementu ile piachu z góry dziękuję
Też nad keramzytem się…
In reply to Ocieplenie pieca by Sebamaniakpizzy
Też nad keramzytem się zastanawiałem, ale ostatecznie wziąłem Perlit, keramzyt musisz mieć jak najdrobniejszej frakcji, a piasku bym nie dodawał wtedy, bo pogarsza właściwości izolacyjne. 125 litrów i worek cementu to są dobre proporcje dla perlitu i myślę, że dla keramzytu te proporcje też są ok. Wody musisz dodawać z umiarem, żeby po wymieszaniu dość gęsta masa wyszła, wtedy nic nie pęka, plastyfikatorów żadnych i włókien nie dodawałem. Na perlit24.pl masz dobre ceny z transportem nawet.
Ocieplenie pieca
In reply to Też nad keramzytem się… by pjoz
Dzięki tylko ja już kupiłem 8-16mm gruby keramzyt czy obkładał ktoś takim grubym bo nie wiem czy dokupić drobniejszy a tego odłożyć proszę o pomoc
Dokupiłbym drobniejsze…
In reply to Ocieplenie pieca by Sebamaniakpizzy
Dokupiłbym drobniejsze frakcje, po wymieszaniu obu powinno być ok, wypełnią się szczeliny pomiędzy grubymi kulkami, będą mniejsze straty ciepła i powinna być mocniejsza przez to, ale jeśli to ma być tylko pokrycie kopuły to nie musi być jakoś mocno wytrzymała, poza tym powinieneś najpierw matę izolacyjną dać i potem obkleić keramzytobetonem. Jeśli to ma być posadzka izolacyjna, dobrze poczytać zalecenia producenta keramzytobetonów co do wytrzymałości jakie dać proporcje, chociaż te 125/25 powinno w zupełności wystarczyć.
ocieplenie kopuły pieca
Witam Wszystkich. Na początek Życzenia Zdrowego Nowego Roku 2021 i świetnych wypieków!
Mam pytanie. Postawiłem kopułę pieca /nie bez problemów/ i teraz nie wiem kiedy można dalej działać. mam matę ceramiczną/szklaną/5cm. Czym ją przymocować do kopuły, czy tylko drutem próbować "przyłapać", czy może na jakiś klej. Na to siatkę, ale też chyba na klej-ale jaki? Wreszcie jaki zastosować tynk i jaką grubość , bo chcę otynkować na gładko i pomalować na biało-ale jaką farbę najlepiej wybrać?
Teraz pewnie muszę przeczekać zimę i na wiosnę "jechać" dalej, bo temperatura chyba nie jest odpowiednia na takie prace. Pytania może dziwne, ale kompletnie się nie znam na budownictwie, sorrki.
Fajnie gdyby ktoś mi odpowiedział. Pozdrawiam
Jeżeli izolację będzie…
Jeżeli izolację będzie stanowić jedynie mata ceramiczna, to najlepiej przykleić ją do kopuły w kilku miejscach. Można wykorzystać dowolny klej ceramiczny, np. Piecolep - nadaje się do łączenia materiałów izolacyjnych włóknistych. Nawiasem mówiąc produkuje go firma, która mieści się w niewielkiej odległości od mojego miejsca zamieszkania.
Po stronie zewnętrznej okrywamy matę siatką z cienkiego drutu. Dobrze się sprawdza Peonia. Kopułę formuje się trudniej niż sklepienie kolebkowe, ale wystarczy zrobić zakładki, przeciąć kilka drutów i pozaginać, żeby się trzymało. Należy wykonać tę czynność dokładnie, aby nierówności były jak najmniejsze.
Teraz już można nałożyć tynk, lecz jeśli tylko mamy miejsce, warto rozważyć dodatkową warstwę perlitobetonu. Mamy wprawdzie na portalu piece izolowane jedynie 5-centymetrową matą ceramiczną i spisują się dobrze.
Tynk może być cienkowarstwowy - czyli klej, siatka z włókna szklanego i tynk kornik, albo baranek. To ta sama technologia, którą stosuje się do izolacji budynków, szeroko opisana w Internecie. Jest tylko jedna uwaga - nie należy stosować tynków akrylowych, ponieważ wykazują bardzo słabą przepuszczalność pary wodnej.
Niektórzy Forumowicze nakładali klasyczny tynk mokry. Lepiej wtedy użyć białego cementu i piasku kwarcowego. Do tego jakiś barwnik. Zwykły, szary tynk wyjdzie taniej, ale trzeba go pomalować.
Pozdrawiam i życzę zdrowia, oraz pomyślności w nadchodzącym roku.
ocieplenie kopuły pieca
In reply to Jeżeli izolację będzie… by Robert
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o perlitobeton to jaka minimalna warstwa jest do przyjęcia, bo miejsca rzeczywiście mam mało. Rozumiem, że prace lepiej kontynuować wiosną przy wyższej temperaturze. Mieszkam niedaleko Węgrowa gdzie jest zawsze niższa temperatura niż w centralnej Polsce. Może mógłby Pan podać namiar na firmę produkującą Piecolep? Chętnie skorzystam.
Pozdrawiam
Nie mniej niż 6-7 cm…
Nie mniej niż 6-7 cm perlitobetonu. W trakcie mieszania warto dodać włókna szklane GRC (koszt to zaledwie kilkanaście zł na Allegro). Takie zbrojenie rozproszone zapewni pokrywie większą wytrzymałość.
Klej Piecolep jest produkowany przez krakowską firmę Zamac. Nie wiem czy prowadzi ona sprzedaż detaliczną, ale produkty można bez problemu kupić w wielu sklepach internetowych.
ocieplenie kopuły pieca
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Gratuluję świetnego portalu!
Pozdrawiam
ocieplenie/dylatacja
Cześć,
Potrzebuję dodać warstwę izolacyjną do mojej kopuły z perlitobetonu ( by zaizolować termicznie i wodnie). Użycie wełny ceramicznej zostawiam jako ostateczność. Mam plan by dołożyć warstwę perlitobetonu a między nią a kopułę dylatację z gazet ( ktoś wspominał na tym forum, że to jest standardowa zduńska praktyka). Tą warstwę izolacyjną nakładać na mokre gazety ( czy masa nie będzie spływać?) czy należy odczekać aż trochę przeschnie?
Dodatkowe pytanie, jak zabezpieczyć piec (stoi pod chmurką) przed wodą by nie przesiąkała do środka. Wilgotny piec bardzo długo się nagrzewa, para wodna z wielkim mozołem się ulatnia.
Nie wiem czy te gazety…
Nie wiem czy te gazety wystarczą. Można zaryzykować, bo prelit drogi nie jest. Jeśli pęknie to na szczęście kopuła zewnętrzna, ponieważ wytrzymałość betonu na rozciąganie jest mniejsza. Dzięki warstwie gazet łatwo też będzie ją usunąć.
Z ciekawości zapytam jaka jest przyczyna stosowania dodatkowej izolacji na kopule z perlitu - który jest dobrym materiałem izolacyjnym. To lekki piec do pizzy. Niewielkie straty ciepła są dopuszczalne.
Najlepszym zabezpieczeniem pieca przed czynnikami atmosferycznymi jest oczywiście umieszczenie go pod dachem. Rozumiem jednak, ze nie każdy chce je stosować. W takim przypadku pozostaje tylko dobry tynk i spad przy podstawie w kierunku zewnętrznym, aby woda nie podciekała. Mamy na portalu piece z tynkiem cienkowarstwowym i tradycyjnym - cementowym. W tym drugim przypadku warto użyć białego cementu portlandzkiego i piasku kwarcowego. Do tego opcjonalnie jakiś barwnik.
Drugą warstwę chcę dodać,…
Drugą warstwę chcę dodać, ponieważ pierwsza delikatnie pękła ,chcę zrobić miejsce na rozszerzenie termiczne wewnętrznej kopuły oraz chcę dodać warstwę, żeby możliwie najbardziej przysłonić podstawę z cegieł żeby zmniejszyć podciekanie.
Dziękuję za odpowiedź, pomysł z białym cementem mi się podoba.
Ocieplenie kopuły pieca chlebowego
Witam,
Mam pytanie czy zamiast 50 mm maty ceramicznej na kopułę szamotową mogę użyć mat z wełny skalnej Rockwool 50 mm?
Pozdrawiam
Tutaj sie rozchodzi bardziej…
Tutaj sie rozchodzi bardziej o odporność temperaturową a zarówno ceramiczna jak skala mają powyżej 1000 stopni (ale na wszelki wypadek lepiej to sprawdzić dla konkretnego produktu bo jeden drugiemu nie równy i tańsze wersje mogą mieć mniej). A z drugiej strony po co ryzykować jak ceramiczna jest pewna tyle że droga... mi się udało na OLX znaleźć o wiele taniej niż na allegro - 38 grubość w rolce 5m za 180zl