Izolacja spodu pieca

Witam.
Zostalo mi sporo używanych cegieł szamotowtch. Czy dobrym pomysłem będzie zastosowanie warstwy cegieł szamotowtch zamiast perlitobetonu jako izolacja między płyta żelbetonowa a spodem pieca?

Cegły mają dużą przewodność, więc będą straty ciepła. Dodatkowo znacząco wzrośnie pojemność cieplna spodu pieca, co sprawi, że będzie się wolniej nagrzewać.
Izolacja z perlitu, wermikulitu lub płyt krzemianowo-wapiennych jest konieczna.

Witam,
Fajne forum.
Mam ten sam dylemat. Zamiast drogich plyt krzemianowo-wapiennych 170zl zastanswiam sie nad białym bloczkiem betonem komórkowym 7cm- koszt laczny 35zł. Plyty szamotowe mam 7cm.
Blat betonowy B25 8cm ze zbrojeniem 1cm.

Czy taki bloczek komorkowy o klasie palnosci A1 nie wystarczy ?
Skład bet komorkowego: piasek, wapno, cement, gips.
Robil tu ktos tak z uzytkowników ?

Jaka moze byc temp spodu szamotu ?
Robilem testy, wsadzilem taki szary bloczek do ogniska, poddany był opslaniu płomieniami i po 20min byl lekko biały i mały rysy sie porobiły ns głebokość 2cm od strony opalania. Od drugiej bez zmian.

Jednak płomienie mają najwyższa temperature.

Co wy na to ?

Raczej zły pomysł.
Po wybudowaniu pieca z podstawą nic nie zrobisz.
Nie warto oszczędzać na tym elemencie.

Z ciekawości sprawdzałem pirometrem - rozżarzone polana mają u mnie 664 st - mam zdjęcie pomiaru tylko nie wiem jak wstawić.

Faktycznie nie ma co oszczędzać na izolacji spodu pieca.
Tym bardziej ze koszt keramzytobetonu lub perlitobetonu jest znikomy w porównaniu do całości pieca. Wydaje mi się ze nie ma potrzeby kupowania płyt krzemowo wapiennych.

To zależy jak na to patrzeć. Ja mam za 1zł same kliny szamotowe ze starej rozbiórki cegielni i pare płyt szamotowych. Kiedyś też nie mieli taki wynalazków perlitobeton i budowali piece. Dlatego jestem przy tanim betonie komorkowym, i pytanie czy ktoś ma z tym doświadczenie na wysoką temp ?

A czemu nie stosować gazobetonu? Temp żaru z twardego drewna to max 800 st. Pod szamotem będziesz miał może 600 stopni. Co to za temperatura? Wytrzyma to chyba każda zaprawa. Najwyżej ten gazobeton popęka pod tym szamotem, ale nie będzie to miało wpływu na konstrukcję. Przecież warstwa szamotu nie jest warstwą nośną.

Drodzy takie zapytanie.

Na płycie żelbetowej jest ok 5cm perlibetonu jako izolacja od cegieł szamotowych będących spodem pieca ... Jakie macie doświadczenie wystarczająca będzie taka warstwa izolacji???
No chyba że na perlibeton dać jeszcze matę ceramiczną o grubości 13mm i na niej układać szamot

Co Wy na to?