Piec na pizze

Witam 2 tyg.temu postanowiłem pobawić się z tematem "piec na pizze"

Ponieważ był taki pomysł aby miał stać na tarasie i był niewielki i mobilny ,zdecydowałem zbudować go na piłce z perlitu5×1z cementem portlandzkim+włókna ceramiczne z powłoką cyrkonową.Piłkę wybrałem mniejszą 55cm średnicy,ścianki grubości około 10 cm

Jestem w połowie pracy .Dno pieca wylewka z perlibetonu o grubości 8cm w tym płytki z szamotu na środku paleniska.

Pozostało skleić jeszcze kopułę z dnem i zacząć w nim powoli przepalac

Będę informował jak się zachowa po paleniu.Wyczytałem że kopuła lepsza byłaby z wermikulitu już jest przygotowany w razie awarii a z zakupionego perlitu musiałem go wykorzystać no i zrobiłem o taki efekt w tej chwili .Piec w trakcie.

Komentarze

Świetny, tylko trochę mały. Trzeba będzie palić z tyłu i trzymać pizzę bliżej otworu wsadowego.
Jestem ciekaw jak się sprawdzi ta kopuła. Przy tych samych proporcjach cementu beton perlitowy ma większą wytrzymałość na ściskanie od jego wermikulitowego odpowiednika - ale ten drugi wytrzymuje wyższe temperatury.

No też jestem ciekaw jak to się sprawdzi .zobaczymy .ewentualnie rozpalic i zar na boki a w środek pizza
Szerokość wejścia do pieca 38cm
To myśle taka pizza 30 -35cm powinna się zmieścić
Jeszcze zastanawiam się nad tynkiem zewnętrznym jaki można by było nałożyć
I jeszcze jedno czym skleić kopułę z podłożem,czy tym perlibetonem czy np zaprawą szamotową?

Ciekawy pomysł wykończenia strony zewnętrznej podsunął dzisiaj Gość2009. Biały cement portlandzki zmieszany z piaskiem kwarcowym. Taka warstwa jest odporna na temperaturę i czynniki atmosferyczne. Jeśli mamy zdolności plastyczne, możemy na tym wykonać malunki, jak w >>piecu Romana
Do połączenia kopuły z podstawą lepiej chyba użyć zaprawy perlitowej. Szamotowa powinna być stosowana jedynie do wyrobów z szamotu.

Jaką temperaturę ma kopuła po zewnętrznej stronie w czasie długotrwałego palenia? Jeżeli wilgoć zawarta w ścianach nie odparowała, piec nie pokaże pełni swoich możliwości. Nie wiem jak w tym przypadku, ale w konstrukcji szamotowej trwa to dość długo. Już jest dobrze, a wkrótce można się spodziewać jeszcze lepszych efektów. Trzeba też nabrać trochę doświadczenia i lepiej poznać swój piec, bo każdy jest inny.

Witam po zewn. stronie pieca jest letnia po dotknięciu więc myśle że nie ma więcej niż 30-40 stopni.a czy woda odparowała no cieżko mi stwierdzić .ale konstrukcja jest cala po ostatnim paleniu 3h i chyba ściana około 10 cm zdała egzamin
No i jeszcze go nie pokryłem tynkiem lub tym białym cementem w kolorze cegły chcialem zrobic ale sie zastanawiam czy lepiej troszke później po przepalaniu kilkakrotnym?
Czy można od razu
I wsumie moge dodać że ta pizza jest prawie na środku paleniska po odsunięciu żaru na koniec paleniska i na boki i piecze sie świetnie

Wygląda świetnie. Nie mamy tu jeszcze pieca z takim wykończeniem.
Dziękuję za relację. Dzięki niej przekonaliśmy się, że do budowy kopuły można również używać perlitu, zamiast wermikulitu.
Z przyjemnością przenoszę artykuł do działu "Piece ukończone". W trakcie ostatnich zmian, przez moją nieuwagę wpis zniknął ze strony głównej, ale już jest wszystko naprawione.

Witam , bardzo fajny piecyk . Estetyczny , schludny i przedewszystkim własnoręcznie wykonany . Przy budowie mojego również zastanawiałem się nad wykończeniem "mozaikowym" , ale zdecydowalem się ostatecznie na tynk i farba silikatowo-silikonowa .

In reply to by cezarius

Mam kilka pytań. Robię drugi piec , wylałem plytę żelbetową 120 x 110 o grubość 8 cm i na wierzch wylałem perlibeton 5 cm , ale niestety do perlibetonu nie dodałem włókna - czy może tak zostać ? Na to pójdzie jeszcze płyta krzemiankowo wapienna i płytki szamotowe . Kopułę chcę wykończyć tym razem właśnie mozaiką i tu kolejne pytanie - jaki klej zastosować ? Z góry dziękuję za odpowiedź !

 

In reply to by cezarius

Może tak zostać. Na YouTube większość pieców tego typu budowanych jest bez zbrojenia rozproszonego i dają radę.
Co do kleju - wymagana jest zwiększona elastyczność, mrozoodporność. Może być KERAFLEX MAXI S1, albo coś podobnego, z dodatkiem polimerów.
Na szczęście ryzyko odpadnięcia niewielkich elementów mozaiki jest znacznie mniejsze niż w przypadku dużych płytek.

In reply to by Tomasz Jagielo

Zgadza się zrobiłem taki jak swój piec i zapomniałem dodać włókien ale trzyma się i bez tego
Wsumie zrobiłem takich 8sztuk i troszkę poobserwowalem te piece jak się zachowują i sprawują się idealnie
Nawet jeden piec okleiłem tynkiem mozaikowym i tez extra sprawa

In reply to by Tomasz Jagielo

Lepiej się nie przyznawać, bo jeszcze każą podatek płacić. Pod względem swobody działalności gospodarczej u nas jest chyba gorzej niż na Białorusi.

Świetne są te piece z perlitu. Mając już gotową "matrycę" można sobie takie robić popołudniami.