Pęknięta podstawa wukonana z płyty szamotowej

Witam serdecznie wszystkich uzytkowników,chciałbym nadmienić ze dopiero zaczynam przygodę z moim piecem chlebowym dlatego jestem lajkiem.Piec wraz z wedzarnią nabyłem używany,po pierwszym napaleniu zauważyłem drobne pęknięcia w podstawie wykonanej z płyty szamotowej nie mam pojęcia czy były one w momencie zakupu czy coś zrobiłem żle podczas pierwszego rozpalenia.Prosze o podpowiedż czy to jest normalne czy mam już czym sie martwić.Dużo czytałem wlaśnie na tym Forum odnośnie palenia w piecu chlebowym starałem sie robić wszystko zgodnie z instrukcją. Moje podejrzenia to zbyt mokra szczotka do wymiatania .

Jeżeli nie ma wyraźnych ubytków, które będą utrudniały pieczenie chleba i pizzy, to nie należy się przejmować. W razie ich wystąpienia, można położyć na uszkodzonym spodzie pieca cienkie płyty paleniskowe.
Jednolita płyta jest bardziej narażona na powstawanie pęknięć niż podstawa składająca się z wielu części, połączonych zaprawą szamotową. Taka spoina w pewnym stopniu kompensuje naprężenia.
Trudno powiedzieć, czy pęknięcia mogły powstać od nadmiaru wilgoci. Gorąca cegła szamotowa zanurzona w wodzie raczej nie pęka. Pojawiają się natomiast odpryski na powierzchni. W ten sposób między innymi bada się odporność cegieł na gwałtowne zmiany temperatury. W przypadku większych elementów, schładzanych miejscowo mogą powstać bardzo duże naprężenia, powodujące pękanie.