Drewno do pieca

Witam. Jakim drewnem palicie w piecu do pizzy ? Czy można palić drewnem iglastym czy zbyt dużo żywicy ? Jak długo palicie w piecu przed włożeniem pizzy ? Nie posiadam termometru wiec stąd te pytanie.. Pozdrawiam

Palę olchą, ale to raczej średni wybór. Ten gatunek jest natomiast polecany do wędzarni.
Kiedyś w pizzerii Trianon da Ciro pracownik wyjaśniał mi zasady obsługi pieca. Dogadywaliśmy się po angielsku, niestety nazwę gatunku drewna znał tylko po włosku. Nie przyszło mi wówczas do głowy, by go poprosić o zapisanie. Tak to jest, jak się człowiek zajmuje sztuczną inteligencją, a brakuje mu własnej :). Zapamiętałem jedynie, że wyraz kończył się na "..cia".
Szukałem później na różnych stronach informacji o najlepszym gatunku drewna do pieczenia pizzy. Zdziwiłem się, że często wymieniano dąb. Zawiera on kwasy oraz garbniki i z tego powodu nie jest zalecany do spalania w kominku. Okazuje się jednak, że te garbniki nadają pizzy wyjątkowy smak.
I na koniec ciekawostka. Sprawdziłem - dąb po włosku to "quercia". Poszukałem też tłumaczeń pozostałych gatunków drewna i żaden nie pasuje.

Gatunki iglaste mogą być wykorzystywane, ale tylko do pieczenia chleba. Powodują one powstawanie dużej ilości sadzy. Po osiągnięciu temperatury 550 C ulega ona całkowitemu wypaleniu i sklepienie jest czyste.
Czas rozgrzewania zależy od konstrukcji pieca. Mój ma stosunkowo niewielką pojemność cieplną. Ściana z cegły szamotowej jest gruba na 6,5 cm. Według pirometru piec osiąga gotowość do pieczenia pizzy po ok 45-u minutach, ale zwykle czekam godzinę.

Sam sie zastanawiam jakie drewno powinno być i zapewnie głównie liściaste ale patrząc na kaloryczność to wychodzi ze buk grab i dąb są na szczycie potem brzoza a olcha blisko szarego końca ale za to tańsza od reszty i bardziej pożytek z niej w wędzarni i czym tu palić...

Przykładowa tabela poniżej 

 

-