Budowa łuku

Witam, piszę z zapytaniem jakiego kruszywa dodać do cementu górkal 50. Czy najlepszym wyjściem będzie dodanie zaprawy szamotowej czy piasku, a może żwiru? Beton będzie wykorzystany do budowy łuku i ścian podporowych po bokach.
Będzie to moja druga próba wymurowania łuku, pierwszy wymurowałem przy użyciu zaprawy szamotowej i szkła wodnego wszystko wydawało sie ok, natomiast przez ostatnie opady deszczu zaprawa szamotowa rozmokła i łuk zaczął sie zapadać i rozchodzić na boki przez co musiałem go rozebrać. Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam

Przykre, że się tak stało. Na szczęście można odzyskać część materiału. W piecach stojących na zewnątrz najlepiej zrobić dwa łuki. Wewnętrzny z cegieł szamotowych, łączonych szamotową zaprawą. Montuje się w nim drzwiczki - i ole piec je posiada. Ta część musi być chroniona przed deszczem, nawet gdy zamiast szkła wodnego użyto cementu. Jeśli cegły namokną i chwyci mróz, to je rozwali.
Łuk zewnętrzny najlepiej wykonać z odpornych na warunki atmosferyczne cegieł klinkierowych. Ja łączyłem je zaprawą powstałą ze zmieszania Górkalu z piaskiem. Fatalnie się tym muruje. Zaprawa nie jest plastyczna i twardnie w mgnieniu oka. Po kilku latach użytkowania widać ubytki w paru miejscach. Drugi raz bym tego nie używał. Tu są wysokie wymagania odnośnie odnośnie wytrzymałości temperaturowej, nasiąkliwości itp. Lepiej skorzystać z gotowych produktów, które wcale nie są drogie. Fachowcy polecają tu użycie odpowiednich zapraw do klinkieru, wykorzystywanych między innymi do budowy grillów ogrodowych. Przykładowo coś takiego:

https://www.kreisel.pl/FIRMA/Aktualnosci/KREISEL-POLECA/Zaprawy-odporne…

Koszt to ok. 20 zł za worek 25-kilogramowy.

Pozdrawiam

P.S.
Aby dodać zdjęcia proszę zmienić format tekstu pod oknem komentarza. Zamiast "czysty tekst" należy wybrać "podstawowy"

Dziękuję za odpowiedź, niestety zaopatrzyłem się już w cement Górkal 50 i najprawdopodobniej spróbuję wymurować przy jego użyciu. W środku wymurowałem mniejszy łuk do szczelnego zamknięcia pieca. Większy łuk chce by był z cegieł szamotowych z walorów estetycznych natomiast nie wiem czy będzie to wytrzymałe rozwiązanie, w najgorszym wypadku za trzecim razem zrobię go z cegieł klinkierowych. 

Zdjęcie pieca