Cięcie szamotu- na mokro czy na sucho.

Dzień dobry, mam profesjonalnà piłę do cięcia glazury “na mokro”. Moje pytanie brzmi czy można ciàć szamot na mokro czy tylko na sucho?

Witam. Ja cegły szamotowe w kliny ciąłem na dużej szlifierce kątowej na sucho. Miałem jednak problem z równością cegieł na spód pieca, czyli palenisko. Każdą cegłę ciąłem na maszynie do glazury, właśnie na mokro. Woda płynie tylko powierzchownie. Ja ciąłem cegły w ładną pogodę i bardzo szybko wysychały. Piec również działa perfekcyjnie dlatego uważam, że krótki kontakt z wodą takich cegieł kompletnie nie zaszkodzi. Pozdrawiam.

Przy cięciu na sucho powstaje chmura pyłu, dodatkowo tarcza się nagrzewa i nie każda może pracować w takich warunkach. Jeśli tylko maszyna daje taką możliwość, to lepiej ciąć na mokro, podając wodę z umiarem.

Tak,cegły szamotowe powinno się ciąć na mokro,oszczędzamy tarczę i płuca. Maszyna do glazury słabo nadaje sie do cięcia szamotu,one sa za słabe i maja małe srednice tarcz. Ale można oczywiście,robiąc przerwy. Woda nie zaszkodzi cegle szamotowej,chyba że leży długi czas na zewnątrz i jest narażona na deszcz i wiatr,wtedy trwałość takiej cegły może być wątpliwa. Przy zakupie używanej patrzcie jak jest składowana.