Wylot spalin, grubość dna

Witam,
Budując piec kopułowy, czy wylot spalin może być z tyłu pieca.
Jeżeli ściany pieca będą na szerokość cegły 11,5cm., to dno też ma być tej samej grubości czy wystarczy 7,5cm. taką mam cegłę.
Pozdrawiam
Władek

Komin w piecu z kopułą może być umieszczony z tyłu, ale stwarza to dodatkowe problemy konstrukcyjne, dlatego najczęściej rozwiązanie to spotyka się przy sklepieniach kolebkowych. Wylot spalin powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości. W przypadku ciężkiego komina, opieranie go na samej kopule nie jest wskazane. Gdy umieścimy go z przodu, część obciążeń przejmuje łuk nad otworem wsadowym.
Trzeba pamiętać, że w zależności od położenia komina należy inaczej rozkładać drewno podczas rozgrzewania pieca. Łatwiej się pali, gdy wylot spalin jest z tyłu. Do pieczenia pizzy lepiej mieć komin z przodu.

Odpowiadając na drugie pytanie - 7,5 cm całkowicie wystarczy. Większość pieców na portalu ma na spodzie cegły szamotowe układane "na płask". Należy tylko pamiętać o zastosowaniu dobrej izolacji.

Piec zamierzam wybudować w domowej kotłowni, będzie przylegał tylną ściana do komina w którym mam wolne kanały. Takie połączenie bezpośrednio z kopuły poprzez krótki kanał na szyber byłoby najwygodniejsze. Wylot spalin to chyba przy dnie pieca aby była większa cyrkulacja po ścianach.

Umiejscowienie pieca i warunki techniczne podpowiadają jednak budowę pieca kolebkowego z dodatkowymi kanałami ogrzewającymi sklepienie nie byłoby też problemu.
Zasadnicze pytanie, jaki wybudować?.

Za dużo się naczytałem :-)
A tu pora się brać za robotę.

Jeśli wybór padnie na piec kopułowy, można zrobić komin z przodu i połączyć go rurą stalową z kanałem w ścianie. W wielu pizzeriach stosuje się takie rozwiązanie.

Przy sklepieniu kolebkowym też wolałbym komin z przodu. Odprowadzenie spalin kanałami dymowymi jest ciekawym pomysłem. Będzie wyższa sprawność i mniejsze zużycie opału. Trzeba tylko zadbać o możliwość ich czyszczenia.

Dziękuję,
Będę próbował zrobić kopułowy z wyjściem spalin z przodu a powrót kanałami nad sklepieniem do komina.
A co wyjdzie, okaże się w praniu.