Położenie komina w piecu o podstawie prostokątnej.

Witam.
Mam zamiar wybudować piec chlebowy na planie prostokąta ,sklepienie kolebkowe. Zaznaczam że piec będzie stał w pomieszczeniu .Moje pytanie dotyczy komina w którym miejscu ma być osadzony czy z tylu na sklepieniu czy wylot ma być na tylnej ścianie przy podstawie paleniska i ile ma wynosić przekrój tego komina. Czy komin w części przedniej przy tej konstrukcji będzie dobrym wyborem. Pytania dotyczące budowy pieca rozwiałem po lekturze tej strony ale bardzo mało jest wiadomości dotyczących umiejscowienia komina przy tej konstrukcji.

Żadne z rozwiązań nie jest idealne. Lokalizacja wylotu spalin zależy od przeznaczenia pieca. Jeżeli zamierzamy piec głównie chleb, to można umieścić otwór wylotowy z tyłu - na ścianie pod sklepieniem, lub w samym sklepieniu. W takim piecu pali się łatwiej. Powstają mniejsze zawirowania i dym praktycznie nie wydostaje się otworem wsadowym.
W przypadku pieczenia pizzy, która wymaga obecności płomienia lepsze efekty daje komin umieszczony z przodu. Rozgrzewanie takiego pieca jest trudniejsze i wymaga odpowiedniego rozmieszczenia opału. Trzeba się też liczyć z koniecznością częstszego malowania pomieszczenia, bo czasem trochę dymu się wydostanie. Odprowadzenie spalin w kierunku ściany najprościej zrealizować stalową rurą do kominków. Czasem też spotyka się kanały dymowe nad sklepieniem, które poprawiają sprawność. Przy wypieku amatorskim takie komplikowanie konstrukcji jest moim zdaniem nieopłacalne.
Przypominam jeszcze, w piecach znajdujących się w pomieszczeniach, niezależnie od lokalizacji wylotu spalin czujnik tlenku węgla jest konieczny.

In reply to by Robert

Witam. Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wymiarów pieca, czy rozmiar 40x80x40 wys. jest odpowiedni ,czy należałoby zwiększyć szerokość. Zaznaczam że nie mam za dużo miejsca.

40 cm to bardzo mało. Piece o podstawie prostokąta pozwalają lepiej zagospodarować przestrzeń, ale wolałbym zwiększyć szerokość. Przy tych rozmiarach sklepienie jest też zbyt wysoko.

In reply to by Robert

Też tak myślałem ,że szerokość będzie za mała. Wydaje mi się ,że wymiary 90x60x40 wysokość (w szczycie łuku) będą odpowiednie. Powracając do umiejscowienia komina ,który wariant by Pan wybrał ,ten w sklepieniu czy w tylnej ścianie.

Witam. Czy piekąc sam chleb muszę rozgrzewać piec aż do wypalenia sadzy czy mogę go nagrzać
do np. 400 stopni i czekać aż temperatura spadnie do odpowiedniej dla chleba.