Piec w Baczynie

Do budowy pieca zachęcił mnie filmik z yt "Budowa wędzarni i rzymskiego pieca chlebowego w Olzie" mój piec nie będzie miał wędzarni,tylko dwa piece jeden do chleba drugi zwykły z gorącą blacha.Wymiary podstawy pod oba piece to 170 x 270 z czego pod piec chlebowy zostawię kwadrat 170x170 a pozostałe 100 x 100 pod drugi piec.Piec do chleba chcę zrobić o podstawie 100 cm pozostałe 70 cm zostanie na ocieplenie,perlitobeton i jakiś cokół.Całość zostanie wymurowana z czarnej cegły klinkierowej.  Tu już widać gdzie będą drzwiczki do pieca.

kolejne warstwy

Pierwsza warstwa cegły

kolejny dzień niestety czasu mało i udało mi się tylko podmurować pod palenisko ze zwykłej cegły.

na tym będzie palenisko z szamotu.

I zrobić przymiarkę drzwiczek(zakupionych ze starego pieca kaflowego)

 

 

Jedyne 50 zł

ostatnio pogoda dopisała to w międzyczasie budowy tarasu coś udało mi się wymurować,palenisko już mam w tym tygodniu myślę zakończyć murowanie z klinkieru i zalać płytę pod piec do pizzy;)Co do domku postawiłem go dwa lata temu dla córek;)

duży ten piec;)

Z tarasu schodzi się pod altankę w której będzie piec.

taras w budowie

Palenisko 60x60cm

palenisko

Witam po dłuższej przerwie zabrałem się za dalszą budowę pieca wylałem płytę betonową o grubości 12 cm ze zbrojeniem na to około 15 cm perlitobetonu. Piec tzw blachę mam już skończony,w międzyczasie powstaje altanka perlitobeton 

Bardzo fajny beton;)

Altanka

W tym tygodniu chciałbym zacząć piec na pewno muszę pociąć cegłę i rozmierzyć wszystko;) 

Wczoraj tj 03.12.2020 pierwszy raz zrobiłem pizzę w piecu nie wiem co było lepsze pizza czy widok pizzy w piecu☺️Muszę przyznać Panu Robertowi palenie w piecu nie jest wcale łatwe🤔wiem na pewno że temperatura była za wysoka (jeszcze nie posiadam pirometru)w piecu Paliłem do godz 19 po nocy przy temperaturze -4 st.C dziś rano w piecu jeszcze bardzo ciepło a piec jeszcze nie ocieplony😉 

Aktualizacja 24.01.2021

Witam wszystkich w nowym roku piec został ocieplony 5 centymetrowa warstwą wełny skalnej oraz około 7 cm warstwą perlitobetonem.Wczoraj robiłem pizzę piec rozgrzewałem około 2 godz temperatura około 450-480 st C paliłem do godz 16 dziś rano około 10 temperatura w piecu 180-200 st C więc zrobiliśmy z żoną sernik i jabłecznik robi się dłużej niż w piekarniku ale w smaku bardzo dobre ciasta

Komentarze

piec prawie skończony udało mi się zmieścić piec o średnicy 100 cm przy ściankach cegły 12.5 cm.Niestety nie mam zbyt wiele zdjęć z budowy całość układałem sposobem cyrkla na zaprawie szamotowej z dodatkiem cementu.Wylot komina jest z wkładu ceramicznego a cały komin z rury stalowej.Wiem że długo nie wytrzyma dlatego właśnie dałem wkład ceramiczny a na dachu zamontowałem przejście rury przez dach o średnicy większej niż komin co pozwala na całkowitą i bez inwazyjną wymianę rur kominowych.Na tą chwile wygrzewam piec i zostaje ocieplenie.

Świetna robota - zduńska i ciesielska. Da się zauważyć bardzo staranne wykonanie. Zastanawiałem się dlaczego nie pojawia się dalsza cześć relacji, bo zapowiadało się ciekawie. Bardzo mi się podoba rozwiązanie problemu komina.
Pracy było sporo, ale teraz przyjemnie będzie odpocząć w takim miejscu. Zwłaszcza że okolica piękna - las i wzniesienia. W końcu to Małopolska. Mieszkam na obrzeżach Krakowa i znajomi z Pomorza twierdzą, że "to już góry".

Dziękuje za miłe słowa.Bez tej strony i opisów jak powstają piece mojego by nie było i pewnie większości pieców które nie są tu opisywane.Co do komina jeśli ktoś chce wykonać go z czarnej rury stalowej to najlepsza opcja.Kształtka ceramiczna jest obudowana cegłami,wymaga to zastosowania przejścia rury ceramicznej na rure stalowa.Najgorzej przejść kominem okrągłym przez dach postaram się dodać zdjęcia jak to wykonałem.Znam osoby z Miechowa dla których Mogilany to już góry :)