Budowa pieca chlebowego / pozwolenie na budowę

Dzień dobry
Czy na budowę pieca chlebowego jest wymagane pozwolenie na budowę ?

Wolno stojący piec chlebowy należy traktować jako obiekt małej architektury ogrodowej. Według prawa budowlanego do kategorii tej, oprócz kapliczek, piaskownic, wodotrysków, zalicza się również niewielkie obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej. Ta ostatnia definicja obejmuje między innymi murowane grille, zatem można do niej zaliczyć także i piec. Jeśli tylko zachowamy umiar i nie zbudujemy pieca monstrualnych rozmiarów, to obiekt tego typu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ne ma też obowiązku wcześniejszego zgłaszania zamiaru jego postawienia.

Przy okazji, witam nowego Forumowicza.

In reply to by PiekarRo

Dziękuję za podpowiedz. To mnie trochę uspokaja ale co mam rozumieć przez wolno stojący? Czy piec pod wiatą i przy ścianie która jest równocześnie granicą z sąsiadem nie wymaga pozwoleń? Dodatkowo w pdf wspomina się że komin musi odebrać kominiarz. W znalezionym w necie pdf piszą że wymagane jest pozwolenie hmmm https://www.kos.com.pl/pl/p/file/78dfc168c6f74cc89e0d57ff2429030c/Fragm…

Ten artykuł jest tłumaczeniem z języka niemieckiego. Rozdział, w którym poruszono temat pozwolenia na budowę pieca, dotyczy prawa obowiązującego u naszych zachodnich sąsiadów. Informacja ta jest podana w przypisach tłumacza.
Jeśli chodzi o wiaty, to przyznam, że nie jestem do końca zorientowany w aktualnie obowiązujących przepisach, szczególnie że w 2017 roku uległy one zmianie i ich interpretacja nastręcza sporo problemów. Nieco więcej informacji można znaleźć tutaj:

https://prawonieruchomosci24.pl/poradnia/co-trzeba-wiedziec-by-postawic…