Test piecyka do pizzy G3 Ferrari.
Ostatnio dość popularne stają się małe piece elektryczne, zaprojektowane specjalnie do pieczenia pizzy. W przeciwieństwie do dużych urządzeń profesjonalnych nie wymagają one trójfazowego zasilania, zazwyczaj rzadko dostępnego w kuchni.
Do testu wybrałem piecyk G3 Ferrari model Delizia. Jest on dostępny w wielu sklepach internetowych i na popularnym portalu aukcyjnym. Budowę urządzenia poznałem bardzo dokładnie przy okazji jego naprawy. Muszę się przyznać, że kupiłem 3 takie piecyki za niespełna połowę wartości. Wszystkie jednak posiadały defekt w postaci pękniętego kamienia, co zresztą zostało wyraźnie zaznaczone przez sprzedawcę. W niewielkiej części urządzeń element ten zostaje uszkodzony podczas transportu i można je wówczas kupić po znacznie obniżonej cenie.
Zaraz po wymianie płyt ceramicznych dwa piecyki sprezentowałem rodzeństwu, trzeci zaś służy mi około pół roku. Myślę więc, że to wystarczająco długi okres czasu, by napisać rzetelną recenzję.
Piecyk posiada niewielkie rozmiary (33,5cm x 36cm i 20cm wysokości). Jego waga to niecałe 5 kg. Podstawa komory pieczenia ma kształt koła o średnicy 31 cm. Obudowa otwiera się jak małż – to pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy.
Na zdjęciu piecyk użytkowany przez moją siostrę, posiadający znacznie mniejszy "przebieg" niż mój.
W górnej pokrywie umieszczona jest elektryczna grzałka. Znajduje się ona zaledwie kilka cm nad pieczoną potrawą. Duża część energii cieplnej jest więc przekazywana przez promieniowanie. Tuż nad grzałką umieszczono metalowy reflektor. Ponad nim znajduje się jeszcze kilkucentymetrowa warstwa izolacji z wełny mineralnej, zapobiegająca utracie ciepła i nagrzewaniu się urządzenia (normalnie jest ona niewidoczna). Całość została osłonięta bardzo estetyczną blaszaną obudową.
Dolna część piecyka zbudowana jest podobnie jak pokrywa, z jedną tylko różnicą - nad grzałką znajduje się ceramiczna płyta na której kładziemy pizzę. Ma ona grubość 1 cm i jest bardzo odporna na wysoką temperaturę. Podczas normalnej eksploatacji nie ma prawa nic jej się stać, musimy tylko pamiętać by nie myć gorącej płyty wodą i chronić piecyk przed uderzeniami.
Spójrzmy teraz na elementy regulacyjne. W tylnej części urządzenie posiada plastikowy panel, a na nim dwa pokrętła i lampkę sygnalizującą pracę grzałek. Lewa gałka służy do ustalania temperatury. Prawa pozwala nastawić czasomierz informujący o zakończeniu pieczenia głośnym gongiem. Uwaga! Czasomierz nie wyłącza grzałek, pełni jedynie funkcję sygnalizacyjną. Po zdjęciu ostatniej pizzy należy bezwzględnie wyłączyć wtyczkę z gniazdka sieciowego.
Przy okazji opiszę jeszcze procedurę wymiany płyty ceramicznej, gdyby piecykowi przydarzyło się nieszczęście. Osoby nie będące tym zainteresowane mogą przejść do kolejnego akapitu.
Po odkręceniu dwóch śrub i usunięciu metalowej obręczy otaczającej kamień mamy możliwość jego wyjęcia. Pękniętą płytkę należy prowizorycznie skleić. Nie po to oczywiście, by jej dalej używać. Posłuży ona jako szablon do wykonania obrysu na nowym materiale. Marzyło mi się zastosowanie tu płytki granitowej, niestety przy tej grubości ich standardowe wymiary są o 0,5 cm mniejsze. Ostatecznie założyłem zwykły kamień do pizzy grubości 10 mm. Został on przycięty małą szlifierką kątową z tarczą diamentową, której używałem do budowy pieca. Dość trudno tnie się tym narzędziem po okręgu, więc stosowałem „metodę kolejnych przybliżeń”.
Parametry urządzenia:
Według deklaracji producenta piecyk może się rozgrzać do 390 stopni C. Moje pomiary przy użyciu termopary wykazały, w zależności od egzemplarza, 405 – 420 C. Jeśli ktoś nadal nie wierzy że pizzę piecze się w takiej temperaturze, to z odrobiną złośliwości zapytam : dlaczego aż tyle ?
Całkowita moc grzałek wynosi 1200W. Osiągnięcie gotowości do wypieku (przyjmijmy 380C) zajmuje urządzeniu ok. 9 minut. Samo pieczenie zaś trwa około 5 minut. Po zdjęciu pizzy czekamy minutę i możemy kłaść następną.
Koszty eksploatacji są więc niewielkie. Na pierwszą pizzę (uwzględniając rozgrzewanie) musimy czekać ok. 14 minut. Przez ten czas urządzenie wyciągnie nam z gniazdka:
1,2 kW * 14/60 h = 0,28 kWh
Przy cenie energii elektrycznej 60gr/kWh daje nam to kwotę 17 groszy. Każda następna pizza to ok. 7 groszy.
Pieczenie
Obsługa piecyka jest bardzo prosta. Po włączeniu zasilania ustawiamy regulator na 3/4 skali i czekamy aż termostat wyłączy grzałki. Jest to sygnalizowane zgaśnięciem lampki kontrolnej. Po krótkim czasie uruchomią się one ponownie. Wtedy przestawiamy regulator w położenie maksymalne. Pizzę wkładamy gdy górna grzałka zrobi się czerwona - by to sprawdzić należy delikatnie unieść pokrywę urządzenia.
Mniej więcej 4 minuty od włożenia pizzy zaczynamy kontrolować postępy pieczenia. Zmiany zaczynają zachodzić wtedy dość szybko i trzeba uważać by naszego dzieła nie przypalić.
Gotową pizzę zdejmujemy przy pomocy drewnianych łopatek (które są na wyposażeniu urządzenia), po czym zamykamy pokrywę. Minutę później możemy już wkładać następną.
Z biegiem czasu na powierzchni ceramicznej płyty pojawiają się ciemne przebarwienia po spalonej mące, co doskonale widać na przykładzie mojego weterana. Nie wygląda to ładnie, lecz prawdę mówiąc w niczym nie przeszkadza. Do usunięcia plam konieczne byłoby użycie środków chemicznych, których składniki zaraz po rozgrzaniu kamienia przedostałyby się do ciasta. Najlepiej więc zeskrobać powierzchnię płyty drewnianą łopatką i przetrzeć wilgotną szmatką. Należy to robić po całkowitym ostygnięciu urządzenia. Jeszcze raz przypominam o wyjęciu wtyczki po ostatnim wypieku, gdyż zainstalowany w piecyku minutnik nie wyłącza grzałek.
Podsumowanie:
Pod względem jakości wypieków urządzenie nie dorównuje wprawdzie piecowi chlebowemu, ale piekarnik bije na głowę. Przy jego pomocy można uzyskać efekty porównywalne z większością pizzerii. Odkąd posiadam tego malucha rzadziej piekę pizzę w piecu – zwykle tylko wtedy, gdy potrzebna jest ich duża ilość. Wypiek w piecyku elektrycznym zajmuje jednak nieporównanie mniej czasu.
Do wad urządzenia mógłbym zaliczyć:
- Dość wysoką cenę (415 zł w marcu 2016 r). Obecnie obowiązuje chyba jakaś zmowa, gdyż wszyscy oferują piecyk za identyczną kwotę.
- Kamień mocno się brudzi.
Zalety:
- Niewielka waga i małe wymiary.
- Krótki czas nagrzewania
- Niskie koszty eksploatacji
- Wysoka jakość wykonania i ciekawe wzornictwo. Ogólnie ładnie się prezentuje w kuchni
- Bardzo dobre wypieki
- Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze
Komentarze
Witam,…
Witam,
piec G3 Ferrari (390°) i Optima Electra (470°), ceny zbliżone, zatem, który lepiej wybrać ?
Nie miałem okazji używać…
Witam.
Nie miałem okazji używać piecyka Optima Electra, ale wydaje się ciekawą propozycją. Zauważyłem że jest ostatnio dość popularny, a na forach można znaleźć wiele pozytywnych opinii na jego temat. Temperatura 470 C w przypadku takiego malucha wydaje mi się już lekką przesadą. Tutaj grzałka jest bardzo blisko pizzy i nawet przy 400 C należy uważać aby wystające składniki się nie przypaliły. Warto też zwrócić uwagę na spód pizzy. W piecu podstawa ma niższą temperaturę od kopuły, podobnie jak w profesjonalnych piecach elektrycznych, gdzie jest osobna regulacja góra/dół.
Z maksymalnymi ustawieniami byłbym więc ostrożny, ale zapas temperatury bardzo się przydaje. Można go wykorzystać rozgrzewając wstępnie urządzenie, a po włożeniu pizzy przekręcić pokrętło delikatnie w prawo. Takie postępowanie zabezpiecza przed wyłączeniem grzałki przez termostat w trakcie wypieku.
Na stronach sprzedawców piecyka Optima można czasem znaleźć uwagi dotyczące jakości wykonania G3Ferrari. Z tym akurat się nie zgadzam, bo miałem okazję go rozkręcać i zarówno materiały oraz montaż stoją na wysokim poziomie.
Jeśli chodzi o wygląd, to już rzecz gustu - mnie akurat bardziej podoba się G3Ferrari.
Gdyby zdecydował się Pan kupić piecyk Optima byłbym wdzięczny za jego recenzję. Można ją umieścić w formie artykułu na stronie.
Piec Optima Electra kupiony,…
Piec Optima Electra kupiony, czekam na przesyłkę, po jakimś czasie postaram się napisać kilka słów, ew. w razie pytań będę aktywny na portalu. Pozdrawiam
Witam,…
Witam,
Zalogowałem się, by zadać krótkie pytanie: jaka jest odległość między kamieniem a górną grzałką w tym piecu? Planuję zakup, z tym, że waham się między tym modelem, a znacznie tańszymi modelami Aurora, Macom czy Express Napoli. Istniejące w sieci testy tych pieców mówią, że w nich jest z tym problem, między grzałką a kamieniem jest tylko 4cm i pizza obficiej udekorowana potrafi być przypalana od góry. Jak to wygląda w tym "Ferrari"? Na oko wygląda na wyższy, czy to przekłada się również na miejsce wewnątrz?
Witam,…
Witam,
Odległość między kamieniem i grzałką w G3Ferrari wynosi 4,2 cm i czasami też coś się przypali. Jako ciekawostkę dodam że w piecu chlebowym dystans między pizzą a ścianą komory jest zdecydowanie większy, a problem ten w mniejszym stopniu, ale jednak występuje. Przyczyna leży gdzie indziej. Mamy tu bardzo wysoką temperaturę i silne promieniowanie cieplne. Składniki na powierzchni, np. plastry wędliny powinny być płasko ułożone, by mogły oddawać ciepło do wnętrza potrawy. Jeśli coś wyraźnie odstaje to się przypali - w piecu również. Trzeba po prostu poświęcić nieco więcej uwagi na ułożenie składników i po problemie. Elementem na który nie mamy wpływu są pęcherze na powierzchni ciasta. Jeśli się taki pęcherz zrobi, to na pewno się przypali. Nie ma na to rady. Poniżej przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=FHvZgt3ExDI
Ok, dzięki za info, wychodzi…
In reply to Witam,… by Robert
Ok, dzięki za info, wychodzi na to, że Ferrari jest tylko pozornie wyższe, konstrukcyjnie to jest jeden pies.
Tak, właśnie chodziło mi o pęcherze, które przy moim obecnym przepisie na ciasto bywa, że się robią (planuję właśnie sprawdzić przepis podany tutaj, który mi się podoba m.in. też z uwagi na to, że jest szybszy, w "moim" jest dużo mniej drożdży i ciasto dojrzewa 6-8 godzin), ale nie tylko, wśród moich ulubionych pizz jest na przykład pizza ze szpinakiem - liściasty ciężko ułożyć płasko, a odstając - spali się. Kłaść go po prostu na sam koniec pieczenia, czy jak?
Jeżeli pojawia się wiele…
In reply to Witam,… by Robert
Jeżeli pojawia się wiele pęcherzy o dużej powierzchni to przyczyny są zwykle dwie:
1) Słabo wyrobione ciasto (zazwyczaj zagniatane ręcznie).
2) Mąka do kitu (dobre zdolności fermentacyjne i niskiej jakości gluten).
Proszę zmienić mąkę. Może Pan spróbować gatunek 00. Widać różnicę - pisałem o tym na Forum.
Co do szpinaku, to nie bardzo wiem co należy zrobić. Nigdy takiej pizzy nie piekłem. Można spróbować położyć go pod koniec pieczenia.
Witam ponownie,…
Witam ponownie,
Od zakupu piecyka Optima Electra, udało mi się upiec kilka pizz z różnych przepisów. Co do samego pieca nie ma większych zastrzeżeń, w miarę solidnie wykonany, jedynie pokrętło od temperatury mogłoby się stabilniej, ciężej obracać, wydaję się za delikatne ale może tylko mi się tak wydaję. Tak jak było wcześniej napisane kamień bardzo mocno się brudzi i po każdym pieczeniu pizzy trzeba zeskrobać pozostałości od sosu itd., żeby przy kolejnym pieczeniu nie tworzył się zapach spalenizny. Muszę jeszcze popracować nad ciastem albo może nad samym piecem bo wydaję mi się, że spód pizzy jest za bardzo chrupiący, używałem drożdży suchych jak i świeżych, leżakowanie ciasta w temperaturze pokojowej jak i w lodówce, także jeszcze sporo zostało do perfekcji :) wiadomo nie liczę na efekty jak w pizzerii opalanej drewnem ale trzeba jeszcze poćwiczyć. Czy wasze pizze też są chrupkie czy bardziej miękki ? :)
link do zdjęcia mojej pizzy
https://78.media.tumblr.com/02631a3319a1ef303b8d3145272a3d52/tumblr_p3n…
Patrząc na zdjęcia całkiem…
Patrząc na zdjęcia całkiem nieźle Panu idzie. Z biegiem czasu będzie jeszcze lepiej, trzeba tylko poznać kaprysy urządzenia i je zaakceptować. Zapewniam, że te maluchy potrafią pozytywnie zaskoczyć niejednego smakosza pizzy.
Wracając do pytania, lubię pizzę z chrupiącą skórką, ale bardzo cienką i zwykle takie udaje mi się uzyskać. Spód jest lekko przypieczony, ale nie twardy. Generalnie nigdy nie miałem problemu twardym spodem, jednak temat ten był poruszany przez jednego z użytkowników G3 Ferrari w korespondencji mailowej. Przy okazji więc chciałbym zaapelować o zadawanie pytań w komentarzach pod artykułami lub na forum. Odpowiedzi będą wówczas widoczne dla wszystkich.
Problem dotyczył twardego spodu - tylko podczas pieczenia w piecyku. Pizza wg. tego samego przepisu, pieczona w piecu chlebowym była bez zarzutu. Mimo to zalecałem zmianę przepisu argumentując, że w piecu panują warunki niemal doskonałe i udaje się prawie wszystko. Tymczasem niewielki piecyk elektryczny, o stosunkowo małej mocy jest na wady ciasta zdecydowanie bardziej wrażliwy. Po pewnym czasie otrzymałem wiadomość, że zmiana przepisu pomogła.
Oczywiście nie można wykluczyć, że część winy leży po stronie urządzenia i jego ustawień:
witam,…
witam,
dziękuje za odpowiedź.
Prawdopodobnie wiem dlaczego spód wychodził mi twardy, wkładając drugą pizzę nie patrzyłem czy górna grzałka jest włączona/czerwona, (muszę wtedy ustawić termostat z pozycji 3 (wręcz przekręcić na sam dół), wtedy dopiero się załączy, podczas pieczenia pierwszej pizzy po rozgrzaniu wystarczy ustawić na pozycję 3 żeby się od razu załączył) także tutaj przy następnym pieczeniu zwrócę więcej uwagi co do samego termostatu. Ciężko mi sobie teraz przypomnieć ile trwało pieczenie pizzy, na pewno dłużej niż podaje producent czyli 4 minuty.
Za pierwszym razem użyłem przepisu dołączonego do piecyka, ładnie wyrosły brzegi, ładnie wypieczone, chrupkie. Podczas kolejnych wypieków użyłem 2 innych przepisów z youtube od Włochów :)
np.
https://www.youtube.com/watch?v=Cq90lUQUCUo&t=2s
ostatni przepis, którego użyłem miał następujące proporcje i jak dla mnie jest ok, bo nie muszę wyrabiać 8-10 kulek na raz.
- trzy szklanki mąki typu 00 mąka Divella razem około 360 gramów
- 200 mililitrów wody o temperaturze około 40 stopni
- 2 łyżeczki soli (razem około 11-12 gram)
- 3 gramy świeżych drożdży z kostki
- 1,5 łyżeczki oliwy z oliwe
mam jeszcze kilka małych pytań
- czy warto dodawać cukier do ciasta , w przypadku pieczenia pizzy w piecyku ?
- jaka jest różnica w drożdżach świeżych, a tych w proszku ?
- czy drożdże mieszamy z wodą i solą czy lepiej z mąką ? (gdzieś czytałem o konflikcie sól-drożdże)
- lepsze jest leżakowanie ciasta w temperaturze pokojowej 6-8h czy lodówka 12-24h ?
- waga jednej kulki powinna mieć ok. 250g na pizzę o średnicy 32cm ja muszę robić kulki ok. 270-280g aby pizza miała średnicę ok. 32cm
ps.
nie polecam mąki Basia "00" :)
Pozdrawiam
Zacznę od końca:…
Zacznę od końca:
Również nie polecam mąki Basia 00. Z Divelli 00 piekłem pizzę wielokrotnie i byłem zadowolony. Bardzo dobre rezultaty uzyskiwałem z mąki Polselli Classica 00. Do niedawna była łatwo dostępna, obecnie trudniej ją kupić.
Jeśli chodzi o czas rozrostu, to panuje opinia że najlepiej w lodówce przez 24 godziny, jednak nie każda mąka się do tego nadaje. Bardzo wiele zależy od jej zdolności do zatrzymywania gazów, na co mają wpływ takie parametry jak liczba opadania, ilość i rozpływalność glutenu. W lodówce ciasto zatrzymuje gazy lepiej, ale jego zdolności fermentacyjne ulegają pogorszeniu. W przypadku mąki dobrych producentów zalecenia znajdziemy na opakowaniu lub stronie internetowej. Oba wymienione wcześniej typy Divella i Polselli przeznaczone są do ciast o średnio długim czasie wyrastania (8-10 godzin). W takich przypadkach staram się trzymać zaleceń producenta. Mąki z wyższej półki np. "Polselli 00 Super" przeznaczone są do rozrostu 24-godzinnego. Mając "przypadkową" mąkę, o nieznanych parametrach pozostaje metoda prób i błędów.
Drożdży to do pizzy używam wyłacznie świeżych. Jestem pod tym względem tradycjonalistą. Większość osób twierdzi że nie ma różnicy (kiedyś awaryjnie użyłem drożdży instant i również jej nie zauważyłem).
Czy dodawać cukier do ciasta?
Nie ma takiej potrzeby jeśli mamy dobrą mąkę i nie dajemy za dużo drożdży. Zawiera ona wystarczającą ilość cukrów prostych, niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowej fermentacji, ale ich ilość zależy od fazy dojrzewania ziarna i związanej z tym aktywności enzymów. Dla bezpieczeństwa można więc dodać trochę cukru, bo jego niedobory mają dla pizzy przykre konsekwencje. Pamiętam jak zaczynałem piec pizzę w piecu. Gdy siostra przygotowała ciasto - wychodziła idealna. Moje, w temperaturze ponad 400 stopni podejrzanie długo nie chciało się rumienić. Dziś już wiem jaka była tego przyczyna. Nie dawałem cukru i znacznie przesadzałem z ilością drożdży.
Pozdrawiam
Dziękuje za wyczerpującą…
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Przy kolejnej pizzy dodam cukier, o efektach napiszę.
Macie może sprawdzony prepis na ciasto w takich proporcjach mniej-więcej na 4 pizzę, oczywiście o ile nie jest to tajemnicą.
Pozdrawiam
Właśnie przygotowuję artykuł…
Właśnie przygotowuję artykuł na temat pizzy. Powinien się wkrótce ukazać na stronie. Znajdą się tam przepisy i trochę moich doświadczeń. Brakuje mi zdjęć, więc w najbliższych dniach pizza pojawi się w jadłospisie.
Super! Zatem czekam na…
Super! Zatem czekam na Pańskie przepisy.
Jako, że wczoraj mieliśmy Światowy Dzień Pizzy, przygotowałem ciasto, co do twardego spodu pizzy wiem, że na 99% leżała wina moja i źle nastawionego piecyka, tym razem kontrolowałem górną grzałkę, pizza wyszła dobra, spód fajny lekko chrupki, byłem zadowolony, niestety, żeby nie był tak ładnie, brzegi pizzy nie były mocno wyrośnięte, sodek nie był lekki i puszysty. Przy okazji zrobiłem mini sesję na której widać brzeg pizzy. W czym może tkwić problem słabo wyrośniętego brzegu ?
przepis którego użyłem:
- trzy szklanki mąki typu 00 mąka Divella razem około 360 gramów
- 200 mililitrów wody o temperaturze około 40 stopni
- 2 łyżeczki soli (razem około 11-12 gram)
- 1 łyżeczka cukru
- 3 gramy świeżych drożdży z kostki
- 1,5 łyżeczki oliwy
Leżakowanie:
- 1h do wyrośnięcia (temp. pokojowa) - minimalnie tylko wzrosło
- uformowane kulki w plastikowych pudełkach ok. 2,5h (temp. pokojowa)
- uformowane kulki w plastikowych pudełkach ok. 20h (lodówka)
- przed pieczeniem pizzy wyjęte z lodówki na 1h w temp. pokojowej
Zdjęcie pizzy z tego przepisu:
https://78.media.tumblr.com/b211e095bf46992243cdebc04bc5d598/tumblr_p3x…
Miałem wrażenie, że ciasto z lodówki mniej urosło niż jak było robione poprzednio w tem. pokojowej
Czy na wyrośnięcie ciasta wpływa też pomieszanie składników w innej kolejności ?
Pozdrawiam
Przepraszam za spóźnioną…
Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale łikendy zwykle staram się spędzać z dala od komputera. Wystarczy że w pozostałe dni tygodnia praktycznie stanowię z nim jedność.
Podany przepis to drobna modyfikacja receptury rekomendowanej przez AVPN (stowarzyszenie prawdziwej pizzy neapolitańskiej). Tam również mamy śladowe ilości drożdży i podwójną, wielogodzinną fermentację. W moim przypadku ciasto zrobione według tego przepisu doskonale się rozciągało, ale pizza również miała niższe brzegi.
Według zaleceń AVPN tak przygotowaną pizzę powinno się piec nie dłużej niż 90 sekund, w temperaturze 485 stopni! (poniżej 430 podobno się nie udaje). Rekomendowane jest użycie pieca opalanego drewnem. Mój G3Ferrari sobie z tym nie poradził. W piecu było już lepiej.
Prawdę mówiąc nie jestem wielkim fanem pizzy neapolitańskiej. Pizze które najbardziej smakowały mnie i moim gościom były przygotowane w oparciu o ciasto wyrastające szybciej, niezależnie od tego, czy wypiek odbywał się w piecu chlebowym, czy piecyku elektrycznym.
Mimo to wiele osób twierdzi, że powolny rozrost w niskiej temperaturze nadaje ciastu wyjątkowe właściwości. Być może mam zbyt szorstkie podniebienie, aby to dostrzec.
Choć w piecu opalanym drewnem piekę pizzę już parę lat, to wciąż jeszcze się uczę i od czasu do czasu udaje mi się coś spieprzyć. Podobno człowiek najlepiej uczy się na błędach. Poniżej zamieszczam link do bardzo dobrego filmu, pokazującego 6 najczęściej popełnianych błędów i ich konsekwencje. Co prawda po włosku, ale są napisy w języku angielskim.
https://www.youtube.com/watch?v=vV4gegZ7JNU
Pozdrawiam
P.S.
Udostępniłem Panu szablon artykułu, bo widzę, że bardzo się Pan zaangażował w pieczenie pizzy w piecyku elektrycznym. Gdyby chciał Pan kiedyś opisać swoje doświadczenia, można z niego skorzystać. To wygodniejsze niż komentarze, poza tym łatwo umieszcza się zdjęcia, bez potrzeby szukania zewnętrznego hostingu.
Witam ponownie,…
Witam ponownie,
co do spóźnionej odpowiedzi to nie ma problemu, bo wiadomo jak to jest z wolnym czasem... Co do przepisu na ciasto to tak naprawdę oprócz mąki, wody i soli to jedynie możemy operować rożną ilością drożdży aby zmienić coś w przepisie nie prawda ? W piecu opalanym drenem właśnie też czytałem, że pizza piecze się od 60 do 90s ale wiadomo jaka panuje tam temperatura, chociaż producent piecyka OptimaElectra mówi, że temperatura jaką osiąga jego piecyk to 470-500 stopni jednak pieczenie pizzy przez nawet 90s jest niemożliwe bo wyszłaby blada, jak nie surowa, chociaż przy kolejnej pizzy muszę spróbować piec tylko przez 90s tak z czystej ciekawości. Wiem, nie ma co porównywać elektrycznej grzałki do palącego się drewna.
Co do filmiku o typowych błędach jakie popełniamy przy robieniu ciasta, tak już widziałem, ogólnie większość filmików i blogów już przejrzałem, a i tak do końca nie wiem co robię źle albo robię to dobrze a wydaję mi się, że źle - jakoś tak :)
Jeszcze pytanie co do Oliwy. Zauważyłeś jakąś różnicę kiedy dodajesz bezpośrednio do wody, a kiedy dodajesz po wyrobieniu ciasta ?
Na pewno skorzystam z przepisu który opublikuje Pan na swoim blogu.
ps.
Dziękuje za udostępnienie szablonu, jak widać są to moje początki, także z opublikowaniem artykułu na pewno dam sobie jeszcze trochę czasu.
Mówiąc o przepisie miałem na…
Mówiąc o przepisie miałem na myśli nie tylko składniki, ale też czynności związane z przygotowaniem ciasta. Nie bez znaczenia jest długość mieszania i ostateczna gęstość, która przy tej samej ilości wody może być bardzo różna, w zależności od ilości glutenu w mące i stopnia uszkodzenia skrobi. Do tego dochodzi jeszcze temperatura i czas rozrostu. Pieczenie to oczywiście osobny temat. Mam nadzieję, że kiedyś będę miał na tyle doświadczenia, by nad tym wszystkim zapanować i za każdym razem uzyskiwać dobre efekty.
Jeśli chodzi o oliwę, to teraz już piekę pizzę z bardzo dobrej mąki i żadnych dodatkowych tłuszczów nie dodaję. Z pieca wychodzi idealna.
no nic nie pozostaję tylko…
no nic nie pozostaję tylko dalej ćwiczyć robienie ciasta :)
ps.
kiedy można spodziewać się Pańskiego artykułu na temat m.in. przepisów ?
Pozdrawiam
Dzień dobry Państwu. Jeśli…
Dzień dobry Państwu. Jeśli można...podzielę się swymi wrażeniami...
Na 3GFerrari zrobiłem ok. 300 placków. Plusy- możliwość użycia w domu.Jeśli ktoś nie ma balkonu lub ogródka i możliwości odpalenia czegoś na drewno lub pelet w rodzaju np.UUNI -jest ten piec jedynym wyjściem dla osób potrzebujących temperatury ok 400 stopni. Piec nagrzewa się 10 min. Kamień w przypadku pęknięcia dalej trzyma się ,,kupy,,. Solidna konstrukcja jak na tak delikatne urządzenie. Pobrudzony kamień łatwo daje się ,,podczyścić,,papierem ściernym. Nie mam z tym piecem żadnych problemów i zdecydowanie polecam osobom chcącym opuścić poziom kuchenki w standardowych piecach jakie posiadamy w naszych kuchniach.
Minusy-Zastanawiam się czy włoscy producenci tego typu pieców pieką w nich pizze dla siebie i bliskich? Myślę,że nie…mają swoje piece czy piecyki ogrodowe na drewno czy pelet. Zapewne różnią się one zasadniczą rzeczą…SĄ WIĘKSZE. Wszystkie piecyki elektryczne wysokotemperaturowe mają zbyt małą średnicę. I to jest porażka. Tak jest oczywiście również w przypadku 3GFerrari. Swój piec dałem synowi i pomimo braku tegoż w chwili obecnej-nie zdecydował bym się więcej na zakup takiego piecyka. Powinien być większy tak by kamień miał około 40-45 cm.średnicy. Ograniczenie wielkości placka do ok.28 cm. to porażka a kto robi dużo placków na takim piecyku -wie jak miło gdy placek zbyt rozciągnięty i za duży co do drewnianej łopatki jak też powierzchni kamienia. To mym zdaniem od pewnego momentu używania takich urządzeń-staje się języczkiem u wagi gdy tylko można je zmienić na coś innego. Minus 2- Ferrari ma za niską temperaturę. Przydałoby się około 500st. Na stronie jakumamy.pl jest inny włoski piecyk elektryczny i daje radę podobno na ok.500 st. Słyszałem też,że jakiś użytkownik podobnego pieca coś tam poprzerabiał w grzałce chyba by dawała ok.500 st.Wydaje się to ważnym szczegółem. Minus 3-Ferrari nie wypieka mi brzegów w satysfakcjonującym stopniu i po ok.300tu plackach wypieczonych-jest to jak kamyk w bucie-stale myślisz by go wywalić…Nie chce mi się kombinować z próbami robienia placków różnej średnicy by ustalić odpowiednią wielkość-tak by brzegi były dobrze wypieczone…a potem rozciągając placek,zawracać sobie głowę nie przekroczeniem tej wielkości…
podsumowanie-temu kto nie robił pizzy w temp.400 i powyżej i potrzebuje piecyka przede wszystkim do domu a nie na ogródek-zdecydowanie polecam takie urządzenia. Celowałbym w maszynki o osiągalnej temp.ok. 500 st.
Ciąg dalszy wynurzeń pieco…
Ciąg dalszy wynurzeń pieco-tematycznych…oczywiście to,że mi przeszkadza mała wielkość placka wypiekanego w takich domowych piecykach oraz to,że brzegi nie są wypieczone tak jak w piecu opalanym drewnem-nie przeszkadza w najmniejszym stopniu osobom zajadającym się wyrobami pieczonymi w takim piecyku…do jakich znajomych bym nie jechał-piec zawsze zabieram ze sobą i od czasu gdy kupiłem piecyk-każda impreza i wizyta u rodziny czy znajomych jest pod znakiem pizzy. Ludzie są naprawdę zdziwieni-szczególnie ci dla których pizza to gruba drożdżowa buła z jakąś ,,gołdą,,(nie umniejszając gołdzie)i keczupem,kupowana jako mrożonka.I nie ma tu znaczenia co by tam na tym placku jeszcze nie było.
Do rzeczy jednak…Fatum 30tu centymetrów kamiennej powierzchni nie opuszcza również tego peletowego mniejszego UUNI które kosztuje koło tysiąca złotych. Więc dalej bieda z powierzchnią dla wypiekającego…natomiast większe UUNI ma już kamień 45cm-uff…oraz możliwość podłączenia gazu z butli-rewelka-robimy również w chacie zimą.Tu jednak jest już grubo…ok 3 tyś.zł.za ten jakże ładny i praktyczny sprzęt. Zastanawiam się dlaczego producenci robią takie małe powierzchniowo piecyki elektryczne oraz dlaczego mniejsze UUNI jest takie małe? Może nie chcą straszyć osób które nie piekły wcześniej na takim sprzęcie- zbyt dużym rozmiarem pieca…?Powiększenie kamienia o ok. 10cm a co za tym idzie również obudowy-nie szokowałoby zapewne różnicą w cenie ponieważ sprzęty tego typu są i tak dość drogie…Co więc robić gdy…?
1-nigdy więcej nie kupię piecyka elektrycznego wysokotemperaturowego bo wszystkie domowe są zbyt małe
2-większe UUNI dla mnie za drogie…nie chce wydać więcej niż 500-700 w porywach. Róże szamotowe konstrukcje rodzime w związku z tym też odpadają…
3-jedno jest pewne-po ok.300tu plackach nie widzę raczej możliwości bym miał nie piec w przyszłości-jak się w to wpadnie to już nie ma odwrotu…
Co tu robić? w firmie Feniksus kupię kamień szamotowy 40-45 cm, 3 cm.gruby. Bardzo twardy,podobno nie pęka. I tu się zaczyna…cena ok 40 zł.Znajomy spawacz zrobi mi z blachy większy niż dostępne liliputki-piec na pelet. Następny kiedyś na większe kawałki drewna- podobny do większego UUNI,gdybym w przyszłości chciał piec większe ilości. W końcu zamówię sobie zrobienie większego pieca elektrycznego na 500 st.temperatury.Pod kamieniem jedna grzałka a na górze pod pokrywą dwie a nie jedna jak to jest w dostępnych piecykach.Jedna grzałka bliżej brzegów obudowy co by brzegi placka były dobrze wypieczone,a druga grzałka bliżej środka. Jak zrobię jeden piecyk a potem następne-to napiszę jak się na tym piecze. Pozdrawiam.
Witam i dziękuję za uwagi. W…
In reply to Ciąg dalszy wynurzeń pieco… by olo
Witam i dziękuję za uwagi. W zasadzie zgadzam się z większością z nich. Piecyk jest nieduży. W dodatku lepiej unikać wkładania placków o maksymalnych rozmiarach i dotyczy to również urządzeń innych producentów. To wynika z rozmiarów grzałki - przy krawędzi kamienia promieniowanie pada pod większym kątem. Powstaje też strefa cienia i jeśli umieścimy za dużą pizzę może nie dopiekać brzegów. Mając świadomość tych ograniczeń, lepiej upiec więcej pizz o nieco mniejszej średnicy.
Myślę, że za wyborem takich właśnie rozmiarów stała ekonomia. Powiększenie piecyka oznaczałoby wzrost jego ceny. Kamień musiałby być grubszy, w przeciwnym razie łatwo by pękał. Do tego oczywiście większa moc grzałek i robią się koszty.
Temperatura 500 C - jak najbardziej, ale wtedy przydałaby się osobna regulacja góra/dół jak w profesjonalnych piecach. G3ferrari osiąga 400C, jednak gdy za mocno rozgrzejemy kamień - potrafi przypalić pierwszą pizzę od spodu. Dlatego wstępnie ustawia się termostat na 2/3, a dopiero po włożeniu pizzy przekręca na max.
Pomysł z samodzielnym wykonaniem piecyka bardzo ciekawy. Gdyby zdecydował się Pan na rozpoczęcie budowy, byłbym wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami z czytelnikami portalu.
Można wykorzystać grzałki ceramiczne, długości ok 40 cm, które są dostępne w cenie kilku złotych
Pozdrawiam
Witam Pękł mi kamień w takim…
Witam
Pękł mi kamień w takim piecyku gdzie kupic nowy zeby wymienić
Pozdrawiam
Witam Proszę poszukać na…
In reply to Witam Pękł mi kamień w takim… by zdzisiu
Witam
Proszę poszukać na Allegro, wpisując w wyszukiwarkę "kamień do pizzy 1cm" z zaznaczoną opcją "szukaj też w opisach ofert"
Przykładowy wynik:
https://allegro.pl/kamien-do-pieczenia-pizzy-chleba-stojak-sr-33cm-i691…
Warto jeszcze napisać do sprzedawcy i upewnić się, czy rzeczywiście grubość wynosi 10 mm.
Oczywiście kamień trzeba będzie dociąć do wymaganych rozmiarów.
Pozdrawiam
dziękuję Pozdrawiam
In reply to Witam Proszę poszukać na… by Robert
dziękuję
Pozdrawiam
Pizza
Witam, dzis pierwszy raz robilam pizze w piecu, cala pizza przywarla mi do plyty... Pomocy!
Przed włożeniem do pieca,…
In reply to Pizza by Katarzyna Leska
Przed włożeniem do pieca, spód pizzy i łopata musi być dobrze posypana mąką. Wtedy dobrze zeskakuje albo temperatura płyty szamotowej była za niska.
Witam.Nie miałem problemu z…
In reply to Pizza by Katarzyna Leska
Witam.
Nie miałem problemu z przywieraniem pizzy do podłoża, niezależnie od tego czy piekłem w piecu, czy piecyku elektrycznym - trudno mi zatem coś doradzić. Przy prawidłowo nagrzanej płycie już minutę po ułożeniu pizzy możemy ją przesunąć bez wysiłku. Przywieranie częściej dotyczy pieczenia na blasze, ale płyty ceramiczne i granitowe takich problemów nie sprawiają.
Tak jak napisał Adam Sz, łopatka powinna być posypana mąką, aby pizza mogła się z niej swobodnie ześlizgnąć. Część tej mąki przyklei się do spodu, a reszta znajdzie się na gorącym kamieniu i spali się na węgiel. Po wypieku usuwamy to pędzlem z naturalnym włosiem, a w piecu szczotką, po czym kładziemy kolejną pizzę.
Katarzyna Leska: Jeśli…
Katarzyna Leska: Jeśli używasz małego piecyka np. Optima Express Napoli, to miałaś najpewniej za gorący kamień, za długo rozgrzewałaś piecyk. Dobrze jest dać przed pierwszą pizzą, podczas rozgrzewania pieca, folię aluminiową na kamień, którą wyciągniesz przed włożeniem pizzy.
Przypalony spód
Witam kupiłem piecyk g3 ferrari ale za każdym razem przypala spód pizzy co robie nie tak ? Rozgrzewam piecyk na 2.1/2 po czym jak zgasnie lampka wkładam pizze i pokrętło ustawiam na 3, timmer na 5min i gdybym nie przesuwal pizzy na kamieniu to po 2 minutach cala byla by czarna od spodu. Na filmikach widzę że ludzie robią 5minut i ani raz jej nie przesuwają i nic się nie przypala. Co robię nie tak że spód jest aż tak przypalony? Dziękuję za odpowiedzi
Masz najpewniej za wysoką…
In reply to Przypalony spód by Mateusz15krk
Masz najpewniej za wysoką temperaturę kamienia, to typowe w tych piecykach o ile nie są zmodyfikowane. Kamień się nagrzewa dość szybko za to góra piecyka ma cały czas za niską temperaturę. Ustaw eksperymentalnie mniejszą wartość na termostacie i wypiekaj, albo zmierz pirometrem jaka jest faktyczna temperatura kamienia, w zasadzie nie powinna być wyższa niż 400 stopni.
Przyczyn jest może być wiele…
Przyczyn jest może być wiele od zbyt małej ilości wody w cieście przez zbyt dużą ilość mąki po sam proces dojrzewania ciasta... musisz opisać jak robiłeś ciasto. Kamień oryginalny czy zmieniony?
Przypalony spód
Dzięki za odpowiedzi ciasto robi moja żona i robi je tak "1kg maki, 2 lyzki oleju, troche soli, 400ml wody cieplej z 1 kostka drozdzy i troche cukru. Wszystko wymieszane. Ciasto wyrobione recznie. Podzielone na 4 czesci i wyrabiane kazde z osobna kilka minut i zostawione do wyrosniecia" jeśli coś jest nie tak to mógłby mi ktoś podesłać sprawdzony przepis na ciasto ? Kamień oryginalny piecyk ma dopiero dwa tygodnie
Widziałem kiedyś podobny…
Widziałem kiedyś podobny przepis na YouTube. Jako ciekawostkę dodam, że film miał ponad milion wyświetleń. Absolutnie nie należy się na nim wzorować - to był chyba jakiś żart.
Po pierwsze za mało wody - zaledwie 40% ilości mąki. Ciasto będzie gęste, jak na pierogi. Za to 100-gramowa kostka drożdży wystarczyłaby na 25-kilogramowy worek mąki.
Używając tego piecyka, na 4 pizze nie powinien Pan dawać więcej niż 600 g mąki. Można skorzystać z przepisu dostępnego tutaj:
https://piecchlebowy.pl/przepis-na-ciasto-do-pizzy
Przypalony spód
Dzięki wielkie jutro będziemy próbować z Twojego przepisu piekaRo dam znać jak wyszło pozdRawiam :)
Przypalony spód
Zrobiłem pizze mniej więcej z Twojego przepisu użyłem tyle drożdży i tyle mąki ile było w przepisie ciasto wyszlo idealnie spód nie przypalony (aż dziwne):) dziękuję bardzo ! Dzisiaj kupilem ser mozarella i niestety chyba za dużo go dałem sporo wylało się na kamień jest jakaś opcja żeby ten kamień dobrze wyczyścic? Na Youtube widzialem filmiki pod nazwą g3 ferrari cleaning w których pokazują że niby ma być włączony przez ok 50 minut i co jakis czas skrobnąć łopatką. Czy to prawda ? Czy macie może jakieś inne patenty zeby to oczyścić bo wygląda naprawdę źle a piec ma miesiąc. Dodam że drewnianą łopatką to nic nie pomaga ponieważ to są plamy po sosie i serze. Jeszcze gdzieś czytałem że papierem sciernym. Juz niewiem co próbować żeby tylko nie zniszczyć kamienia
Czesc. Uzywam tego pieca od…
Czesc. Uzywam tego pieca od tygodnia. Probowalem dwoch rodzajow ciasta (obydwa z zimna fermentacja). Jestem zadowolony z wynikow, ale chcialbym dojsc do momentu kiedy moge jeszcze dopiec gore pizzy bez spalenia dolu. Pieke na max. temp. zeby jak najbardziej zblizyc sie do stylu neapolitanskiego. Potrzrebuje wiecej zrumienienia na brzegach. Czy macie jakies sugestie? Zalaczam link do zdjec. Pozdrawiam :)
https://imgur.com/QhhyCvj
Sugeruję zmniejszyć rozmiar…
Sugeruję zmniejszyć rozmiar pizzy. Jeśli jest za duża, promieniowanie grzałki pada na krawędź placka pod większym kątem i uzyskujemy niedopieczone brzegi. Czasem z boku powstaje jasny pasek, jak w pączku. Gdy brzeg placka znajdzie się bliżej grzałki, pizza rumieni się o wiele szybciej.
Kolejną ważną rzeczą jest utrzymywanie w czystości wewnętrznej strony pokrywy górnej, która pełni rolę reflektora promieniowania. Piecyk jest nowy, więc to go jeszcze nie dotyczy, ale w przyszłości warto o tym pamiętać. Niektórzy instalują między grzałką a obudową dodatkowy odbłyśnik z folii aluminiowej. Proszę sobie poczytać o doświadczeniach z podobnym piecykiem kolegi Rademenesa. Artykuł jest zatytułowany "Początek mojej przygody z pizzą włoską" i znajduje się w dziale Porady.
Osobna sprawa to ustawienia termostatu. Nie dajemy go od razu na max, bo za bardzo rozgrzeje spód i dodatkowo w trakcie pieczenia wyłączy grzałkę. Wtedy na bank otrzymamy pizzę niedopieczoną z góry. Prawidłowe postępowanie zostało opisane na górze strony.
Piec do pizzy
Robert noszę się z chęcią kupna pieca UUNI3 opalanego peletem. Obecnie posiadam właśnie G3FERRARI i nie wiem czy jest sens zmiany na powyższy? Czy zobaczę znaczącą różnicę w smaku ciasta? Pizza na obecnym wychodzi dobra, ale to nie to co dostaję w pizzerii. Nie wiem czy to chodzi o przepis na ciasto czy jednak może o piec i temperaturę wypieku? Jak Ci się wydaje, czy w pizzeriach typu np. Da Grasso dodają jakieś polepszacze do ciasta, że wychodzi im ciasto mięciutkie, ładnie zarumienione, a brzegi to można same jeść i smakują jak ciepłe bułeczki prosto z piekarni. Moje brzegi niby też są miękkie (w moim odczuciu bardziej jakby gumiaste), ale nie mają takiego smaku jak z pizzerii. Jeśli chodzi o ciasto to próbowałem już różnych przepisów (z 12h, 24h, a nawet 48h leżakowaniem ciasta w lodówce) z różnych rodzajów mąk włoskich typu 00 o różnej sile i szczerze to najbardziej smakuje mi jak ciasto odstawię na 2h w pojemniku do wyrośnięcia, uformuję kule i zostawię pod przykryciem na 3, 4 godziny w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia. Mąkę kupuję regionalną do pizzy (mąka zamojska), a przepis to nic bardziej banalnego: na 0.5 kg mąki daję 300ml ciepłej wody, około 6 gram drożdzy, 13 gram soli i 1.5 łyżeczki cukru (do zaczynu), troszkę oliwy "na oko".
Aby uzyskać bardzo dobre…
In reply to Piec do pizzy by Sebastian Bergiel
Aby uzyskać bardzo dobre ciasto nie są potrzebne żadne polepszacze. Istotna jest umiejętność dostosowania przepisu do możliwości urządzenia wypiekowego. To właśnie odróżnia doświadczonego pizzaiolo od tego, który dopiero zaczyna i trzyma się sztywno receptur.
Jeśli dysponujemy piecem z komorą szamotową, to praktycznie wszystko się udaje. Duża pojemność cieplna sprawia że po włożeniu pizzy temperatura praktycznie się nie zmienia. Brzegi wyrastają w ciągu kilkunastu sekund.
W mniejszych piecykach elektrycznych włożenie pizzy powoduje spadek temperatury i trzeba ją szybko podnieść - a do tego potrzebna jest moc. Kiedyś już tu robiłem porównania do motoryzacji. Samochód, który przyspiesza w 8 sekund do setki nie może mieć 50-u koni pod maską.
Wadą G3Ferrari jest niewielka moc, wynosząca 1200 W, z czego 600 przypada na górną grzałkę. Dla porównania mam w kuchni GGF-a, używanego w pizzeriach, który dysponuje mocą 4 kilowatów. Jak na tego typu urządzenie to i tak niewiele.
Podsumowując, uważam, że da się w tym piecyku zrobić bardzo dobrą pizzę, ale na pewno wymaga to więcej staranności niż w przypadku dużego pieca. Szczególną uwagę należy zwrócić na nawodnienie ciasta. Przyjmuje się zasadę - im dłużej pizza przebywa w piecu, tym więcej wody. Dla neapolitańskiej, pieczonej w temp. 480 C przez 60-90 sekund wystarczy 58%. Tu nawodnienie musi być odpowiednio wyższe (zależnie od mąki).
Wracając do Uuni-3 - nie miałem okazji go testować i znam to urządzenie jedynie z filmów na Youtube. Część z nich to profesjonalnie zrobione materiały promocyjne, na których pizza wygląda rewelacyjnie. Nie wiem tylko, czy można im całkowicie ufać, bo na filmach użytkowników bywa różnie.
W przypadku tego pieca obowiązują te same zasady, które podałem wcześniej. Palący się brykiet jest w stanie dostarczyć znacznie większą ilość energii w krótkim czasie niż grzałka G3 Ferrari - zatem pizza będzie lepsza. Nie wiem tylko czy warto tyle płacić, bo za mniejsze pieniądze można sobie ulepić piec z wermikulitu. Kolega Cezarius właśnie wrzucił relację z budowy. Jako szablon do wykonania kopuły posłużyła pompowana piłka fitnessowa.
Dzięki za odpowiedź. No…
In reply to Aby uzyskać bardzo dobre… by Robert
Dzięki za odpowiedź. No właśnie budowa pieca opalanego drewnem chodziła mi po głowie od roku, tylko jakoś bałem się podjąć tego wyzwania i w alternatywie (a może trochę z lenistwa :)) znalazłem właśnie ten piec uuni3. Dziś długo o tym rozmyślałem i już wcześniej podjąłem decyzję, że chyba jednak zbuduję ten piec sam tym bardziej, że dostawa owych pieców ooni/uuni na stronie "Jak u Mamy" zaplanowana jest dopiero na przełomie czerwca i lipca i to nie na 100% (w związku z panującą pandemią). Piec Cezariusa jeszcze nie widziałem, ale oglądałem wyczyny Adriana Ciażyńskiego i powiem szczerze że się napaliłem. A co myślisz o takich gotowych zestawach do budowy pieca https://allegro.pl/oferta/piec-chlebowy-do-pizzy-opalany-drewnem-smart3… . Czy wymiarowo jest w porządku czy trochę za mały? A może lepiej i taniej zrobić wszystko samemu z cegieł i płyt szamotowych. Szczerze powiedziawszy to nie za bardzo wiem co to jest ten wermikulit i jak się tym buduje piece, ale poczytam. Czy budowa tym wermikulitem wyjdzie taniej niż z cegieł szamotowych?